Duża jubileuszowa konwencja odbędzie się w stolicy Wielkopolski. "To właśnie z Poznaniem wiążą się początki ruchu"
Mowa o ruchu Anonimowych Alkoholików.
"Mało osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z Poznaniem wiążą się początki ruchu AA w Polsce. To w naszym mieście pod koniec lat 60. psycholog Maria Grabowska - siostra znanego publicysty, krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa" - zaczęła prowadzić zajęcia grupowe oparte na założeniach programu 12 kroków. Grupa ta zaczęła samodzielnie funkcjonować na jesieni 1974 roku, a później przyjęła nazwę "Eleusis". Działa ona do dzisiaj"- mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Jestem dumny, że to właśnie w stolicy Wielkopolski odbędzie się jubileuszowa konwencja, a wystawą na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta możemy przybliżyć historię i ideę ruchu, który sam o sobie mało mówi"- dodaje.
"Anonimowi Alkoholicy są ruchem oddolnym, nierządzonym ani kierowanym przez nikogo. Bardzo ważne jest to, że AA nie jest związane z żadną religią, ideologią, opcją polityczną, organizacją czy instytucją. Jedynym warunkiem przynależności jest chęć zaprzestania picia. Nie ma żadnych opłat, AA jest całkowicie samowystarczalne i nie przyjmuje dotacji z zewnątrz. Jak działa? O AA często mówi się "wspólnota". Spotkania i rozmowy z ludźmi o podobnych doświadczeniach przynoszą ulgę, budują bliskość i pomagają wyjść z alkoholizmu. Podstawą zdrowienia jest praca na programie 12 kroków AA. Nie ma oczywiście przymusu realizowania tego programu, ale osoby, które poważnie traktują zasady wynikające z 12 kroków AA, szybciej i efektywniej wracają do zdrowia" - mówi Andrzej Bujkowski, psycholog, terapeuta, rzecznik prasowy Zlotu 50-lecia AA w Polsce.
Jak przekazano, do Polski idea AA trafiła w sposób dość niekonwencjonalny - poprzez terapeutów, a nie kontakty między alkoholikami, czyli klasyczny sposób rozwoju AA. Ruch rozwinął się na skalę niespotykaną w innych krajach. W Polsce istnieje 2800 grup AA - w ciągu tygodnia odbywa się ponad 3000 mityngów. Pod względem ilości grup AA Polskę wyprzedza tylko Wielka Brytania, a i tam istnieje sporo grup polskojęzycznych. Poza tym Anonimowi Alkoholicy aktywnie przekazują ideę ruchu do innych krajów Europy Wschodniej, za co są doceniani przez AA na całym świecie.
Z okazji 50-lecia Anonimowych Alkoholików w Polsce na Wolnym Dziedzińcu można oglądać specjalną wystawę, a w dniach 16-18 sierpnia 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Konwencja AA. Anonimowi Alkoholicy będą świętować 50-lecie swojego istnienia w Polsce. W obchodach uczestniczyć będą członkowie AA z Polski i ze świata, przyjaciele AA oraz osoby współpracujące: terapeuci, pracownicy socjalni, duchowni, funkcjonariusze służb mundurowych i urzędnicy państwowi.
Więcej informacji znajdziemy na stronie wydarzenia.