Reklama
Reklama

Bardzo niebezpieczne kąpiele w fontannach. Jest ostrzeżenie!

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

Apele wciąż nic nie dają.

W upalne dni ludzie ochłody szukają również w fontannach miejskich. Sanepid od lat informuje, że jakość wody wypływającej z fontanny w obiegu zamkniętym nie podlega kontroli sanitarno-epidemiologicznej. Co nam grozi po wykąpaniu się w fontannie? W przypadku napicia się wody z cembrowiny możemy mieć problemy z układem pokarmowym. Na naszej skórze mogą się natomiast pojawiać zmiany spowodowane kontaktem z wodą.

"Wpływ na jakość wody ma m.in. jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu oraz temperatura wody. Istotną rolę odgrywają również zanieczyszczenia zewnętrzne pochodzące od zwierząt oraz ludzi. Największe ryzyko stanowi spożywanie wody z fontann oraz kąpiel z uwagi na łatwe przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych drogą doustną lub wziewną" - informuje Cyryla Staszewska, rzecznik PSSE w Poznaniu.

"Wśród możliwych zanieczyszczeń mikrobiologicznych należy wymienić wirusy (enterowirusy, norowirusy), pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium) oraz bakterie z rodzaju Legionella. W przypadku skażenia wody tą bakterią, już samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu stanowi znaczące zagrożenie dla zdrowia ponieważ zakażenie może doprowadzić do zachorowania" - dodaje.

Dlatego warto pamiętać o prawidłowym korzystaniu z fontann ulicznych oraz innych urządzeń wodnych. Przypominamy, że takie zachowanie może też zakończyć się mandatem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
19.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro