Reklama

Groźny wirus atakuje po cichu. W poznańskim szpitalu chcą przebadać za darmo kilka tysięcy osób

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Można przyjść prosto z ulicy.

O programie pisaliśmy już na epoznan.pl kilka dni temu. Dziś jest więcej szczegółów. Pilotażowy projekt ma zwiększyć wykrywalność zakażeń HCV - czyli wirusem zapalenia wątroby typu C. To ogromne przedsięwzięcie - zakłada przeprowadzenie 25 tysięcy badań przesiewowych w wybranych placówkach w województwach mazowieckim i wielkopolskim.

"Od 1 lipca zapraszamy mieszkańców Poznania, ale także innych miejscowości" - mówi Aneta Nowotarska, koordynatorka testów. "Badania wykonujemy codziennie, również w niedzielę i święta, od godz. 8:30 do 21:00. Pacjent nie musi być na czczo, nie musi się też wcześniej przygotowywać. Można przyjść do nas prosto z ulicy" - dodaje.
Przed badaniem pacjenci dostaną anonimową ankietę. Samo badanie jest bardzo proste: polega na pobraniu kropli krwi z palca. Po 20 minutach można już dostać wyniki.

"W przypadku dodatniego wyniku pacjent powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego, by otrzymać skierowanie do poradni chorób zakaźnych lub poradni chorób wątroby" - mówi Aneta Nowotarska. "Tam specjalista przeprowadzi dalszą diagnostykę i, jeśli będzie to konieczne, włączy leczenie" - dodaje.

Punkt testów znajduje się w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) szpitala im. J. Strusia oraz w Nocnej i Świątecznej Pomocy Doraźnej - zwanej popularnie "wieczorynką" (przy ul. Szwajcarskiej).

W szpitalu im. J. Strusia przebadanych ma zostać od 5 do nawet 7 tysięcy osób. To jedyne w Wielkopolsce i drugie w kraju miejsce, gdzie można wykonać takie badanie - za darmo, bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania się. "Jesteśmy jednym z dwóch podmiotów w Polsce, które będą ten ogólnokrajowy program realizować" - podkreśla dr n. med. Maciej Sobkowski, zastępca dyrektora ds. organizacyjno-personalnych szpitala. "Na razie jest on pilotażowy, ale jeśli przyniesie konkretne efekty - w co wierzę - prawdopodobnie będzie rozszerzony na kolejne miesiące i kolejni pacjenci będą mogli poddać się testom" - dodaje.

Jak wskazano, wirus HCV może rozwijać się przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Ale niszczy naszą wątrobę. "Objawy, gdy już się pojawią, są bardzo niespecyficzne" - mówi dr n. med. Błażej Rozpłochowski, specjalista chorób zakaźnych ze szpitala im. J. Strusia. "U pacjentów mogą się pojawić takie symptomy jak uczucie zmęczenia, dyskomfort ze strony układu pokarmowego, nudności, odbijania, senność" - dodaje.

Zakazić się wirusem można poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub wydzielinami ciała osoby chorej. Jak podkreślają lekarz, na szczęście dla zakażonych jest też dobra wiadomość: leczenie jest dostępne. "Jest całkowicie refundowane przez NFZ i prowadzone w ramach programu lekowego" - wyjaśnia dr Rozpłochowski. "Polega na tym, że przez 8 do 12 tygodni pacjenci przyjmują tabletki. Jest też bardzo skuteczne: 95 - 99 proc. leczonych pacjentów wyleczy się z zakażenia HCV na całe życie"- tłumaczy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Część ostrzeżeń odwołano
24℃
17℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro