Reklama
Reklama

Wielka akcja Policji. Zabezpieczono prawie 2 tony narkotyków, wśród zatrzymanych chemik

fot. CBZC
fot. CBZC

Na terenie Wielkopolski działali funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu.

- Policjanci od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem jednego z forów internetowych, które z założenia umożliwiało jego użytkownikom pozostanie anonimowym, między innymi dzięki używaniu szyfrowanych komunikatorów - informuje CBZC. - Na forum oferowane były do sprzedaży przeciwbólowe leki narkotyczne, psychotropowe oraz bardzo duże ilości narkotyków tzw. kryształu w postaci 3-CMC i 4-CMC (pochodne mefedronu). Są to bardzo niebezpieczne substancje psychoaktywne pobudzające układ nerwowy. Ich przedawkowanie prowadzi do zaburzeń sercowo-naczyniowych (tachykardii, zwiększenia ciśnienia tętniczego) i znacznego podniesienia temperatury ciała (hipertermii). Wywołują one również niepokoje i lęki, drgawki, zaburzenia świadomości oraz zaburzenia ze strony układów krążenia i oddechowego, w tym nagłego zatrzymania krążenia. O wzroście zgonów związanych z zażyciem syntetycznych katynonów (3-CMC i 4 -CMC) ostrzegał w sierpniu 2023 roku Główny Inspektor Sanitarny. W 2023 roku wg raportu GIS w Polsce zmarło z przedawkowania tych substancji 15 osób - dodaje.

Funkcjonariusze ustalili tożsamość osób produkujących i handlujących nielegalnymi substancjami. Pod koniec czerwca w Wielkopolsce oraz w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono akcję, w którą zaangażowanych było prawie 100 policjantów. Pojawili się w ośmiu lokalizacjach. - W jednym z domów jednorodzinnych pod Koninem, podczas procesu wytwarzania narkotyków, zatrzymano m.in. dwóch mężczyzn w wieku 52 i 29 lat, jeden z nich okazał się magistrem chemii. Ujawniono również miejsca, w których ukrywano dokumenty służące do legalizowania majątku pochodzącego z przestępczej działalności, gotowe narkotyki, prekursory oraz linie produkcyjne służące do ich wytwarzania.

W trakcie akcji zabezpieczono prawie 1,8 tony narkotyków oraz ich prekursorów, a także dwie linie produkcyjne, 400 tysięcy złotych, nośniki elektroniczne. Ustalono też, jak prano pieniądze z przestępstwa. - Jest to dotychczas największa ilość narkotyków zabezpieczonych przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji wynosi ponad 17 mln złotych. Zabezpieczone linie produkcyjne pozwalały wytwarzać tygodniowo 700 kg narkotyków. Z zabezpieczonych narkotyków można było wytworzyć kilka milionów porcji dilerskich.

Na terenie fabryki dziesiątki funkcjonariuszy pracowały przez 4 dni. Byli to nie tylko policjanci z KWP w Łodzi i Bydgoszczy, ale też chemicy ze Straży Pożarnej. Wcześniej w związku ze sprawą zatrzymano 4 osoby, które zajmowały się nabywaniem i przewozem marihuany oraz kokainy do Polski. - Przedstawiono im zarzuty przemytu 100 kg marihuany oraz wprowadzenie do obrotu 400 kg narkotyków. Zabezpieczono również leki psychotropowe, nasenne i przeciwbólowe, które ostatecznie nie trafiły na rynek. Zatrzymani mężczyźni w przeszłości nie byli karani.

Wszyscy zatrzymani trafili do aresztu, grozi im 20 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro