Trwała kilkadziesiąt minut, spowodowała straty na ponad 8 mln złotych!
Miejscy urzędnicy z Gniezna skończyli szacować straty po majowej nawałnicy.
20 maja nad Gnieznem przeszła gwałtowna nawałnica z opadami deszczu i gradu, które dosłownie zalały miasto. Takie opady zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, dlatego nie dziwi informacja o dużych stratach w mieście. A ich wysokość oficjalnie oszacowano na ponad 8,1 mln złotych. - Szkody zostały zgłoszone do ubezpieczyciela, złożone zostało również pismo do Wojewody Wielkopolskiej o przekazanie pomocy finansowej na usuwanie skutków nawałnicy - poinformował w czwartek gnieźnieński magistrat. - W trakcie gradobicia ucierpiał miejski zasób lokali mieszkalnych i użytkowych - tu starty oscylują w granicach 300 tysięcy złotych. Najczęściej były to zalane piwnice i pomieszczenia poniżej poziomu gruntu, ale sporo jest także zgłoszeń przeciekających dachów, czy jak to się stało w przypadku bloków przy ulicy Cymsa - uszkodzenia włącznika głównego zasilania - dodaje.
Na 3,3 mln złotych oszacowano straty w szkołach podstawowych na terenie miasta. - Tutaj mieliśmy do czynienia z zalanymi piwnicami, czy nieszczelnymi dachami przez co w szkołach do remontu nadają się gabinet logopedy i szkolna stołówka (np. w SP5), ale także biblioteki, szatnie, sale lekcyjne, a także w przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 świetlica szkolna - wymieniają urzędnicy. W przedszkolach straty oszacowano na stosunkowo niewiele - 50 tysięcy złotych.
Wiele ulic w centrum musi przejść remont, na naprawę czeka kanalizacja deszczowa, udrożnione muszą zostać rowy melioracyjne. Koszty oszacowano na 150 tysięcy złotych.
860 tysięcy złotych pójdzie na remonty obiektów sportowych w mieście - basenu, hal sportowych, stadionu hokejowego, Centrum Sportu i Rekreacji, stadionu żużlowego, stadionu piłkarskiego, basenów letnich i placów zabaw.
- Nie bez szwanku pozostały tereny zielone - jeszcze długo po nawałnicy można było zobaczyć wodę stojącą w Parku Miejskim, konieczne będą naprawy w Parku Piastowskim wraz z promenadą dookoła Jeziora Jelonek, Parku Trzech Kultur, Parku XXV-lecia wraz z aleją dookoła jeziora. To obciąży budżet miejski kwotą ponad 700 tysięcy złotych.
To wciąż nie koniec. Na 2,5 mln złotych oszacowano straty w Miejskim Ośrodku Kultury, który przeszedł gruntowny remont w ubiegłym roku. Zniszczeniu uległy galeria sztuki, pracownia ceramiczna, pracownia modelarska, sala prób muzycznych, studio nagrań, sala warsztatowa, kuchnia do prowadzenia warsztatów, toalety, magazyny ze sprzętem nagłośnieniowym.
Do urzędników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w związku z nawałnicą wpłynęło 70 wniosków o pomoc od mieszkańców. - 15 wniosków dotyczyło pomocy do 6 tys. zł, 33 wnioski do 200 tys. zł. 22 wnioski zostały wycofane lub zweryfikowane negatywnie przez MOPS.