Reklama

Radni udzielili wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Poznania

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Za przyznaniem absolutorium prezydentowi było 26 radnych, przeciw - 6, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Raport o stanie miasta wskazuje, że możemy być dumni z poznańskiej przedsiębiorczości" - mówił podczas sesji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Mamy najniższą stopę bezrobocia wśród największych polskich miast, a pod względem PKB per capita zajmujemy drugie miejsce po Warszawie. Nasza polityka w zakresie finansów jest odpowiedzialna, czego dowodzi rating agencji Fitch - i za to chciałbym Państwu podziękować. Dzięki mądrym decyzjom nie zadłużamy się nadmiernie, za to przeznaczamy pieniądze na inwestycje, które faktycznie służą poprawie jakości życia mieszkańców Poznania. Miasto jest w dobrym stanie, to także Państwa zasługa i nasza wspólna odpowiedzialność" - dodał.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Podstawą do przyznania absolutorium jest ocena wykonania budżetu za 2023 rok. "Dochody miasta wyniosły wówczas 5,09 mld zł - były minimalnie (o 1,2 proc.) niższe niż planowano. Wydatki zamknęły się w 5,6 mld zł, z czego wydatki majątkowe - czyli te przeznaczone na inwestycje - wyniosły ponad 963 mln zł" - informują miejscy urzędnicy.

W dziedzinie wydatków majątkowych najwięcej pieniędzy - prawie 590 mln zł - Poznań wydał na komunikację zbiorową i drogi. Miasto przeznaczyło też duże kwoty na inwestycje związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska (niemal 108 mln zł), a także gospodarką przestrzenną, gospodarką nieruchomościami i rewitalizacją - również prawie 108 mln zł. Niemal 57 mln zł Poznań przeznaczył na inwestycje w oświatę, 44,5 mln zł - na zdrowie i opiekę społeczną. Wydatki majątkowe na sport i kulturę wyniosły odpowiednio prawie 22 mln zł i niemal 16 mln zł. Na bezpieczeństwo publiczne Miasto przeznaczyło ponad 10 mln zł.

Podczas sesji absolutoryjnej przedstawiono też Raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze, demografii i najważniejszych działaniach. Po jego rozpatrzeniu rada miasta udzieliła prezydentowi wotum zaufania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro