Reklama
Reklama

Malta Festival pod pieczą Dominiki Kulczyk w nowym terminie. Są pierwsze szczegóły i pierwsze gwiazdy

Elizabeth Costello | fot. Magda Hueckel
Elizabeth Costello | fot. Magda Hueckel

Wydarzenie odbędzie się nie w czerwcu, a we wrześniu.

Dokładnie od 7 do 15 września w Poznaniu odbywać się będzie 34. edycja Malta Festival. Będzie to pierwsza edycja pod pieczą Dominiki Kulczyk, która postanowiła uratować wydarzenie, gdy znalazło się w tarapatach finansowych. Ogłoszono, że hasłem tegorocznej edycji będzie "Za Miłość!".

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

- Doskonale pamiętam Maltę z czasów, kiedy byłam młodą dziewczyną. Dla nas, poznaniaków, Malta zawsze była świętem miasta. Rozlewała się na ulicach, zapraszała mieszkańców do zabawy i aktywnego udziału. Niestety, w ostatnich latach festiwal oddalił się od Poznania, a Poznań od festiwalu. Tegoroczna edycja to będzie wielki powrót. Ponowne zjednoczenie. Czeka nas nowa, stara Malta - mówi Dominika Kulczyk, która z końcem 2023 roku uratowała Maltę, spłacając długi festiwalu i przejmując prawa do jego marki.

Malta ma być teraz "najbardziej rozpoznawalnym festiwalem kultury kobiecej w Europie". Kobiety mają być pierwszym filarem tematycznym festiwalu. Drugim będzie natura i troska o planetę. - Malta stanie się przede wszystkim przystanią dla artystek i artystów, którzy - podobnie jak organizatorzy festiwalu - wierzą, że sztuka i kultura zmieniają rzeczywistość. Tim Robbins, uhonorowany Oscarem aktor znany m.in. z filmu "Skazani na Shawshank" po raz pierwszy zawita do Polski. Do Poznania przyjedzie z reżyserowanym przez siebie greckim wodewilem "Do góry nogami" (eng. "Topsy Turvy"). Jego grupa Actor's Gang już zdobyła uznanie publiczności Los Angeles, ale nie zadowala się blichtrem i w swojej działalności dociera też do więźniów, których artyści regularnie odwiedzają w aresztach USA. O ich aktywizmie społecznym publiczność będzie mogła się dowiedzieć więcej podczas dedykowanych spotkań i after-talks z Timem Robbinsem, planowanych po pokazach - wyjaśniają organizatorzy.

Ale to nie wszystko. - Już w pierwszy weekend festiwalu wystąpią Anne Theresa de Keersmaeker i Raduana Mrizinga, którzy powracają na Malta Festival z najnowszą premierą (Kunstenfestivaldesarts, maj 2025) opartą na "Czterech Porach Roku" Vivaldiego. Twórców połączyła fascynacja naturą, geometrią oraz obawy związane z coraz bardziej niepokojącym wpływem człowieka na środowisko. W ich choreograficznej interpretacji podziw dla zmienności pór roku w przyrodzie, wyrażony poprzez kontemplację kompozycji Vivaldiego, nie tylko inspiruje do czerpania z natury w sztuce, ale także zmusza do refleksji na temat trwającego kryzysu klimatycznego. W "Il Cimento dell'Armonia e dell'Inventione", które zobaczymy 8 i 9 września w Poznaniu, artyści pytają: czy nadal mamy cztery pory roku?

W Poznaniu będzie też można zobaczyć operę klimatyczną "Sun&Sea", która podbiła największe festiwale na świecie. - "Sun&Sea" to jedyny w swoim rodzaju spektakl, który publiczność ogląda z antresoli, patrząc na sztuczną plażę usypaną z kilkunastu ton piasku. Opalające się na scenie osoby, przedstawiają szereg wciągających historii, balansujących między przyziemnością a surrealizmem. Z obszernej narracji o ich życiu wyłania się przenikliwy obraz współczesnego świata i złożonych relacji między człowiekiem a naszą planetą. Publiczność festiwalu będzie mogła wziąć udział w tym wyjątkowym przedstawieniu w dniach 14-15 września na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W programie jest też najnowsza premiera Krzysztofa Warlikowskiego "Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem". - Sztuka jest hołdem dla bohaterki stworzonej przez noblistę Johna Maxwella Coetzee, która w jego powieściach zabiera ważny głos w kwestiach filozoficznych, ekologicznych, społecznych i egzystencjalnych, przemawia i apeluje do sumień w sprawie losu zwierząt, nierówności społecznych i wykluczenia osób starszych czy kalekich. Premiera, której Malta Festival jest koproducentem, przyjedzie do Poznania chwilę po tournee w Atenach, Barcelonie i Festival d'Avignon, gdzie spektakl pokazywany będzie na legendarnym dziedzińcu Pałacu Papieży.

"Nowa" Malta ma wrócić na place i ulice miasta. - Pojawi się na nich m.in. "Domino", kilkukilometrowa ruchoma instalacja złożona z tysięcy ogromnych kostek domina, które będą przecinać ulice, parki, szkoły, centra handlowe, dziedzińce, czy lokalny kebab, budując wspólnotę ciekawości i odpowiedzialności za efemeryczne dzieło. Widowisko zaczaruje centrum Poznania 7 września. Z kolei Plac Wolności zamieni się w wielką pracownię malarską, na której Compagnie Lucamuros rozstawi gigantyczną sztalugę: scenę plenerowego, plastyczno-muzycznego spektaklu "Żółw Gaugina", który najlepiej zobaczyć z całą rodziną. Naturalnie, serce festiwalu będzie bić nad Maltą, gdzie w plenerze L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra wraz z zaproszonymi artystkami i artystami zaprezentują muzykę z filmu "Chłopi" i wzniosą toast "Za miłość". Tego samego wieczoru, na tej samej scenie wystąpi australijski duet Hollow Coves. Koncertów plenerowych będzie więcej, a muzyka znów wciągnie poznaniaków w rytm festiwalu.

Nie zabraknie też wydarzeń i warsztatów dla osób szukających inspiracji. Kolejne punkty programu mają być ujawniane sukcesywnie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Trudne warunki na drogach w regionie. Jest ślisko, miejscami występują mgły. Spadł też pierwszy śnieg!
7℃
2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
20.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro