Kamienica na rogu ulic Wodnej i Garbary w 2011 r.
Znane są już dalsze szczegóły dotyczące budynku, który stanie w miejscu, gdzie od grudnia zeszłego roku prowizoryczne ogrodzenie zasłania prywatną części pasa drogowego, służącego kiedyś kierowcom skręcającym w prawo z ul. Wodnej w kierunku Rynku Bernardyńskiego. Za 2 lata miejsce to zyska na nowoczesności, zachowując zarazem sporo ze swojego przedwojennego charakteru.
Pięciopiętrowy budynek będzie nawiązywał proporcjami do otaczających go kamienic. Dzięki temu, pomimo zdecydowanie modernistycznego charakteru, nie zdominuje swojej najbliższej przestrzeni, lecz wypełni lukę, w której dzisiaj się znajdują parking i małe pawilony handlowe. W jego piwnicy powstanie restauracja, a na parterze sklepy. Wyższe piętra zajmą prawdopodobnie mieszkania, a część z nich być może także biura. To zależy od konkretnego zapotrzebowania rynku przed zakończeniem budowy. - Prace projektowe trwają i przewidujemy że we wrześniu będziemy mieć gotowy projekt budowlany. - powiedział dla epzonan.pl Andrzej Marszałek z Inwestycje Wielkopolski sp. z o.o., która jest inwestorem budynku. - Chcemy rozpocząć prace jeszcze w tym roku, ale zdążymy przeprowadzić raczej tylko obowiązkowe prace archeologiczne i może część ziemnych. - dodał później. Jak się dowiedzieliśmy, rozpoczęcie właściwych robót jest jeszcze uzależnione od terminu uzyskania pozwolenia na budowę. Według dzisiejszych założeń, prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2010 r., a kamienica zostanie oddana do użytku rok później.
Koncepcja architektoniczna budynku jest dziełem poznańskiej Pracowni Projektowej Sterzyński Sucharski. W maju br. otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie przeprowadzonym przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Sąd Konkursowy napisał w uzasadnieniu, że atutami koncepcji są "nieinwazyjna forma architektoniczna, wyważone proporcje, wysokości i podziały elewacji, zaakcentowany, poprzez narastający wertykalny rytm narożnik i użyte szlachetne materiały". SARP pochwalił też niepełne zabudowanie narożnika budynku na parterze, co jak zauważył, spowoduje do niego swobodniejszy dostęp. W opinii Sądu "projekt w sposób dyskretny i elegancki tworzy nową wartość w tym ważnym punkcie miasta". Pod względem wpisywania się w charakter przedwojennej zabudowy, kamienica na rogu ul. Wodnej podąża drogą innych "plomb" w tym rejonie, m.in. powstającej Elite Garbary Residence przy ul. Szyperskiej.
Działka, wraz z fragmentem jezdni i chodnika jest dziś opłotowana, ponieważ jej właścicielowi nie udało się zawrzeć umowy dzierżawy z Zarządem Dróg Miejskich. Spółka Chwaliszewo 73 chciała udostępnić miastu teren w zamian za wynagrodzenie i przejęcie odpowiedzialności za panujący na nim porządek. Przed postawieniem płotu, to prywatny właściciel był odpowiedzialny m.in. za odśnieżanie działki, które zapewniłoby przechodniom i kierowcom należyty stan bezpieczeństwa.
Wzniesiony za 2 lata gmach będzie zwrócony w kierunku Placu Kolegiackiego ścianą bez okien, co umożliwi zbudowanie w przyszłości na sąsiedniej działce kolejnego budynku. Jego zarys jest widoczny na jednej z zamieszczonych przez nas poniżej grafik. Sąsiednia działka należy obecnie do miasta. Prawdopodobnie szczegółowe koncepcje jej zagospodarowania ujrzą światło dzienne dopiero za parę lat, wraz z ożywieniem się rynku nieruchomości i napędzającego go rynku kredytowego.