Reklama

Nie ma pieniędzy na nowy Poznań Główny. Miałby kosztować astronomiczne 5 mld złotych

fot. MPU / UM Poznań
fot. MPU / UM Poznań

Są wątpliwości czy wydatkowanie tak dużych środków ma sens.

O tym, że kolejarze i miasto przymierzają się do przebudowania poznańskiego dworca kolejowego mówi się od dawna. Obecny Poznań Główny nie cieszy się dobrymi opiniami, pasażerowie skarżą się na funkcjonalność obiektu stąd plan zmian.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W grudniu informowaliśmy, że cała infrastruktura kolejowa miałaby zostać przebudowana, a układ torów i peronów zaprojektowany od zera. Zaznaczono, że odbędzie się konkurs, ale wcześniej o zdanie mają być pytani mieszkańcy.

Okazuje się, że plany były ambitne, ale jest ryzyko, że nie uda się ich zrealizować. Portal transport-publiczny.pl rozmawiał na ten temat z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury. Jak wskazał, koncepcja, o której mówiono w ubiegłym roku wiązałaby się z kosztami na poziomie 5 miliardów złotych. Państwo nie dysponuje takimi środkami.

Według wiceministra, konieczne jest przeanalizowanie czy na Poznaniu Głównym da się poprawić sytuację mniejszym kosztem - chociażby skracając czas postoju pociągów przy peronach, co poprawiłoby przepustowość. Rozważane jest też m.in. wybudowanie dwóch peronów czołowych.

- Nie neguję potrzeby tej inwestycji, ale patrząc na liczby, m.in. w pasażerskim modelu transportowym, nie uzasadniają one tej inwestycji. Dworzec Poznań Główny obsługuje obecnie blisko-70 tysięcy pasażerów dobowo. Natomiast za 25 lat, w roku 2050, miałby obsługiwać 93 tysiące podróżnych. Nawet jeśli założymy, że w Poznaniu przekroczymy liczbę 100 tysięcy pasażerów dobowo w 2050 roku, to wciąż nie uzasadnia to tak dużej inwestycji - mówi Malepszak w rozmowie z branżowym portalem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro