Reklama
Reklama

Nie ma pieniędzy na nowy Poznań Główny. Miałby kosztować astronomiczne 5 mld złotych

fot. MPU / UM Poznań
fot. MPU / UM Poznań

Są wątpliwości czy wydatkowanie tak dużych środków ma sens.

O tym, że kolejarze i miasto przymierzają się do przebudowania poznańskiego dworca kolejowego mówi się od dawna. Obecny Poznań Główny nie cieszy się dobrymi opiniami, pasażerowie skarżą się na funkcjonalność obiektu stąd plan zmian.

W grudniu informowaliśmy, że cała infrastruktura kolejowa miałaby zostać przebudowana, a układ torów i peronów zaprojektowany od zera. Zaznaczono, że odbędzie się konkurs, ale wcześniej o zdanie mają być pytani mieszkańcy.

Okazuje się, że plany były ambitne, ale jest ryzyko, że nie uda się ich zrealizować. Portal transport-publiczny.pl rozmawiał na ten temat z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury. Jak wskazał, koncepcja, o której mówiono w ubiegłym roku wiązałaby się z kosztami na poziomie 5 miliardów złotych. Państwo nie dysponuje takimi środkami.

Według wiceministra, konieczne jest przeanalizowanie czy na Poznaniu Głównym da się poprawić sytuację mniejszym kosztem - chociażby skracając czas postoju pociągów przy peronach, co poprawiłoby przepustowość. Rozważane jest też m.in. wybudowanie dwóch peronów czołowych.

- Nie neguję potrzeby tej inwestycji, ale patrząc na liczby, m.in. w pasażerskim modelu transportowym, nie uzasadniają one tej inwestycji. Dworzec Poznań Główny obsługuje obecnie blisko-70 tysięcy pasażerów dobowo. Natomiast za 25 lat, w roku 2050, miałby obsługiwać 93 tysiące podróżnych. Nawet jeśli założymy, że w Poznaniu przekroczymy liczbę 100 tysięcy pasażerów dobowo w 2050 roku, to wciąż nie uzasadnia to tak dużej inwestycji - mówi Malepszak w rozmowie z branżowym portalem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro