Reklama

Był pierwszym luksusowym hotelem w powojennej Polsce. Poznański hotel obchodzi 60. urodziny

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Zlokalizowany przy rondzie Kaponiera Mercure Poznań Centrum przyjął pierwszych gości jako hotel Merkury w 1964 roku.

W związku z organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich miasto potrzebowało obiektu, który nie tylko zapewni gościom wygodny nocleg, lecz także stanie się wizytówką podnoszącej się z wojennych zniszczeń stolicy Wielkopolski. Od tamtego czasu obiekt stał się jedną z wizytówek Poznania dla mieszkańców oraz podróżnych z kraju i z zagranicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Bryła hotelu, zainspirowana siedzibą UNESCO w Paryżu, projektu Jana Cieślińskiego, Izabeli Wisłockiej i Jana Węcławskiego jest jednym z doskonałych przykładów powojennego modernizmu poznańskiej architektury. U progu nowego tysiąclecia hotel Merkury stał się częścią grupy Accor, globalnego lidera branży hotelarskiej i przeszedł gruntowną renowację z zachowaniem charakterystycznych elementów pierwotnej bryły. Do dziś funkcjonuje pod marką Mercure" - przypomina Agnieszka Kalinowska, Senior Manager Media Relations & PR Poland & Eastern Europe.

"Dawny Merkury, a dzisiejszy Mercure Poznań Centrum, jest najstarszym nieprzerwanie działającym hotelem w Poznaniu" - przypomniał Marcin Procajło, dyrektor hotelu Mercure Poznań Centrum. "W czasach PRL, gdy luksus był rzadkością, był jednym z nielicznych hoteli oferujących tak zwany zachodni standard. Dzięki swojej elegancji, wysokiej jakości usług, nowoczesnemu wyposażeniu był symbolem prestiżu. Dzisiaj Mercure Poznań z dumą kontynuuje tą chlubną tradycję" - dodaje.

"Przez sześć dekad Mercure Poznań Centrum trwale wpisał się w krajobraz miasta jako hotel goszczący sławne osobistości ze świata kultury, biznesu i polityki, a także miejsce organizowania ważnych spotkań i wykwintnych bankietów z wyśmienitym smakiem poznańskiej kuchni" - podkreśla Marcin Procajło. "Największą wartością naszego hotelu jest zespół oraz pracownicy, którzy kontynuują tradycję hotelu Merkury oraz naszej restauracji i cukierni. Jesteśmy dumni, że przez tyle lat udaje się nam podtrzymywać ducha wielkopolskiej gościnności" - tłumaczy.

Dominik Sołtysik, na Europę Wschodnią AccorInvest i prezes zarządu Orbis S.A. skomentował, że pomysł powstania hotelu narodził się około 70 lat temu: "wtedy pewnie nikt sobie nie wyobrażał, że ten hotel będzie tworzył historię Poznania, że powstanie obiekt, który jest symbolem miasta i symbolem hotelarstwa w Polsce".


Z okazji 60. urodzin, hotel przygotował szereg atrakcji dla gości. Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta gala jubileuszowa, na której odbyła się premiera historycznego filmu dokumentalnego. Dla uczczenia urodzin w lobby i przestrzeni konferencyjnej Mercure Poznań Centrum na odwiedzających czeka wystawa prezentująca dzieje hotelu. Ma pojawić się też książka, w której znajdziemy historię tego charakterystycznego obiektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro