Reklama

Duże wakacyjne remonty ruszają w Poznaniu. Będą utrudnienia do września!

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Już od soboty 22 czerwca.

Jak informuje ZTM w sobotę - 22 czerwca rozpocznie się remont torowiska na moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace będą prowadzone także na rondzie Starołęka.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września. "Zostały one tak przygotowane żeby zmniejszyć niewątpliwe niedogodności, z którymi będzie trzeba się liczyć" - podkreśla Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

"Poznań dba o stan infrastruktury służącej komunikacji tramwajowej. Konieczne do przeprowadzenia remonty torowisk mają na celu podniesienie ich jakości i trwałości. Przeprowadzone teraz prace będą procentowały w przyszłości, zapewniając pewny, wygodny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem" - tłumaczy.

"W wakacje zostaną przeprowadzone kolejne planowane remonty torowisk. Przygotowany wspólnie z MPK Poznań plan remontów został tak opracowany, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego" - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Podczas zbliżających się wakacji zostaną przeprowadzone dwa duże remonty - w rejonie mostu Dworcowego oraz na rondzie Starołęka.
"Węzeł tramwajowy Most Dworcowy będzie kompleksowo remontowany po wielu latach intensywnej eksploatacji, dlatego zakres prac obejmuje między innymi wymianę konstrukcji torowiska. U zbiegu mostu oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta nastąpi montaż nowych torów z wbudowaniem rozjazdów. Na moście z kolei nie tylko będą wymieniane szyny, ale także nawierzchnia drogowa w torowisku i system sterowania zwrotnic. Zostaną także przeprowadzone prace przy sieci trakcyjnej zasilającej tramwaje w prąd. Zakres prac nie obejmuje peronów przystankowych" - tłumaczy Trzebiatowski.

"W rejonie ronda Starołęka planowana jest wymiana znajdującej się obecnie w bardzo złym stanie technicznym południowej części węzła rozjazdowego (od strony Starołęki) wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. Nastąpi też wymiana nawierzchni torowej i drogowej na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Fortecznej przy wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli Starołęka PKM" - dodaje.

Jak wskazuje, roboty w rejonie mostu Dworcowego spowodują, że nie będzie możliwości prowadzenia ruchu tramwajowego od skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej w kierunku mostu Dworcowego i na samym moście, a także w ciągu ulicy Roosevelta (od Bukowskiej w kierunku do mostu Dworcowego) i Głogowskiej (od mostu Dworcowego do przystanku Dworzec Zachodni włącznie). "Komunikację tramwajową na ulicy Głogowskiej (od Hetmańskiej do Dworca Zachodniego PST) zapewni linia nr 14, która będzie kursowała z podwojoną częstotliwością oraz dodatkowa linia nr 97 skierowana z Piątkowskiej do Głogowskiej / Hetmańskiej i dalej przez rondo Starołęka, rondo Żegrze, os. Lecha, rondo Śródka i centrum miasta na Os. Sobieskiego" - zapowiada rzecznik.

Tramwaje nie będą mogły przejechać również przez remontowane rondo Starołęka w kierunku Starołęki. Jak przekazano, dla zapewnienia połączenia od Starołęki PKM do miasta wzdłuż ulicy Starołęckiej będzie kursować tramwaj wahadłowej linii numer 93. Natomiast linie tramwajowe numer 13 i dodatkowa linia nr 92 (z placu Wielkopolskiego przez centrum, ulicę Królowej Jadwigi, Rataje i Hetmańską) będą dojeżdżać do pętli Unii Lubelskiej, z której transport w rejon Starołęki Wielkiej, Głuszyny i Sypniewa zapewni dodatkowa linia autobusowa nr 153.

O wszystkich zmianach będziemy jeszcze przypominać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
16℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro