Reklama

Licealiści przejmą Centrum Szyfrów Enigma

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To zabawa, ale też nauka.

Instytucję na jeden dzień przejmie młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. To oni przygotują niespodzianki dla swoich rówieśników. Dla młodzieży udział w projekcie Take Over to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja, by poznać kulisy pracy w instytucji kultury. Uczestnicy zabawy będą mogli nie tylko zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, ale też wziąć udział w grze terenowej.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

"Młodzi ludzie, podzieleni na zespoły odpowiedzialne za różne aspekty projektu, samodzielnie kreowali program finałowego wydarzenia. Młodzież miała okazję wykorzystać swoje indywidualne talenty w wybranym obszarze (zespół marketingu, social media, konferencji, gry terenowej, przewodników, obsługi klienta). Była to dla nich okazja do odkrywania kompetencji społecznych, w tym postaw liderskich, a także rozwoju umiejętności słuchania, wyrażania swoich myśli oraz efektywnego rozwiązywania konfliktów" - informują miejscy urzędnicy.

Finał projektu pod hasłem "Spy Take Over" odbędzie się w czwartek, 13 czerwca. O godzinach: 11:00, 11:30, 12:00 i 12:30 młodzież będzie mogła zwiedzić Centrum Szyfrów Enigma z przewodnikiem. Na każdą wybraną godzinę może zapisać się maksymalnie 30 osób, wraz z dwoma opiekunami. Zgłoszenia można kierować na adres e-mail: [email protected]. Zwiedzanie jest bezpłatne. "Tego dnia premierę będzie miała również gra miejska w stworzonej przez uczniów aplikacji ActionTrack. Do udziału w KryptoGrze potrzebne są telefony komórkowe z dostępem do internetu. Klasy mogą wystartować samodzielnie o dowolnej porze przed Centrum Szyfrów Enigma. Czas gry to około godzina. Udział w zabawie jest bezpłatny" - zapowiedziano.

Dla pracowników Poznańskiego Centrum Dziedzictwa współpraca z licealistami to okazja, by poznać potrzeby młodzieży i przygotować pod nich ofertę programową.

"Naszym celem było stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogliby aktywnie zaangażować się w działalność instytucji. Poszukując inspiracji, naszą uwagę zwróciły działania Kids in Museum, które w 2010 roku było inicjatorem formuły przejęcia" - tłumaczy Joanna Szafrańska-Senenko, specjalistka ds. edukacji w Centrum Szyfrów Enigma, główna koordynatorka projektu i opiekunka zespołu gry terenowe. "Pierwszą próbę podjęliśmy w 2019 roku pod nazwą "Scary Take Over" w Bramie Poznania. Dzięki temu doświadczeniu, mogliśmy wyciągnąć niezbędne wnioski, aby ponownie zainicjować podobne wydarzenie, tym razem w Centrum Szyfrów Enigma. Wierzymy, że takie inicjatywy sprzyjają budowaniu trwałych relacji z młodym pokoleniem" - dodaje.

Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane przy ulicy Święty Marcin 78 to miejsce, które w nowoczesny i multimedialny sposób prezentuje dzieje złamania kodu tej niemieckiej maszyny przez polskich kryptologów, którzy swoją pracę rozpoczęli w Poznaniu. Ekspozycja opowiada także o historii utajniania informacji na przestrzeni wieków oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro