Licealiści przejmą Centrum Szyfrów Enigma
To zabawa, ale też nauka.
Instytucję na jeden dzień przejmie młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. To oni przygotują niespodzianki dla swoich rówieśników. Dla młodzieży udział w projekcie Take Over to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja, by poznać kulisy pracy w instytucji kultury. Uczestnicy zabawy będą mogli nie tylko zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, ale też wziąć udział w grze terenowej.
"Młodzi ludzie, podzieleni na zespoły odpowiedzialne za różne aspekty projektu, samodzielnie kreowali program finałowego wydarzenia. Młodzież miała okazję wykorzystać swoje indywidualne talenty w wybranym obszarze (zespół marketingu, social media, konferencji, gry terenowej, przewodników, obsługi klienta). Była to dla nich okazja do odkrywania kompetencji społecznych, w tym postaw liderskich, a także rozwoju umiejętności słuchania, wyrażania swoich myśli oraz efektywnego rozwiązywania konfliktów" - informują miejscy urzędnicy.
Finał projektu pod hasłem "Spy Take Over" odbędzie się w czwartek, 13 czerwca. O godzinach: 11:00, 11:30, 12:00 i 12:30 młodzież będzie mogła zwiedzić Centrum Szyfrów Enigma z przewodnikiem. Na każdą wybraną godzinę może zapisać się maksymalnie 30 osób, wraz z dwoma opiekunami. Zgłoszenia można kierować na adres e-mail: [email protected]. Zwiedzanie jest bezpłatne. "Tego dnia premierę będzie miała również gra miejska w stworzonej przez uczniów aplikacji ActionTrack. Do udziału w KryptoGrze potrzebne są telefony komórkowe z dostępem do internetu. Klasy mogą wystartować samodzielnie o dowolnej porze przed Centrum Szyfrów Enigma. Czas gry to około godzina. Udział w zabawie jest bezpłatny" - zapowiedziano.
Dla pracowników Poznańskiego Centrum Dziedzictwa współpraca z licealistami to okazja, by poznać potrzeby młodzieży i przygotować pod nich ofertę programową.
"Naszym celem było stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogliby aktywnie zaangażować się w działalność instytucji. Poszukując inspiracji, naszą uwagę zwróciły działania Kids in Museum, które w 2010 roku było inicjatorem formuły przejęcia" - tłumaczy Joanna Szafrańska-Senenko, specjalistka ds. edukacji w Centrum Szyfrów Enigma, główna koordynatorka projektu i opiekunka zespołu gry terenowe. "Pierwszą próbę podjęliśmy w 2019 roku pod nazwą "Scary Take Over" w Bramie Poznania. Dzięki temu doświadczeniu, mogliśmy wyciągnąć niezbędne wnioski, aby ponownie zainicjować podobne wydarzenie, tym razem w Centrum Szyfrów Enigma. Wierzymy, że takie inicjatywy sprzyjają budowaniu trwałych relacji z młodym pokoleniem" - dodaje.
Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane przy ulicy Święty Marcin 78 to miejsce, które w nowoczesny i multimedialny sposób prezentuje dzieje złamania kodu tej niemieckiej maszyny przez polskich kryptologów, którzy swoją pracę rozpoczęli w Poznaniu. Ekspozycja opowiada także o historii utajniania informacji na przestrzeni wieków oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki.