Reklama

Rektor wielkopolskiej uczelni z zarzutami korupcyjnymi

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Efekty działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

6 czerwca informowaliśmy na epoznan.pl o kolejnych działań służb związanych z aferą związana z handlem dyplomami przez Collegium Humanum. Tego samego dnia CBA podało, że zatrzymano m.in. rektora Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie, Marka W. Chodziło o wręczanie korzyści majątkowych dyrektorowi Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Pozostali zatrzymani to Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz Waldemar U. ,rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. - Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych - podaje CBA.

- Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych mężczyzn. Przeszukano również ich gabinety na uczelniach w Koninie oraz Szczecinie. Funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym - dodaje.

Całej trójce przedstawiono zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej. - Wobec jednego z podejrzanych Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami. Wobec pozostałych podejrzanych Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratora wobec byłego rektora i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres dwóch miesięcy. Wobec drugiego z podejrzanych, który przed Sądem zmienił uprzednio prezentowane stanowisko procesowe, Sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.

CBA podkreśla, że sprawa jest rozwojowa i to nie koniec działań.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro