Reklama
Reklama

Coraz bardziej zaawansowane prace przy budowie Mostów Berdychowskich, kolejne zmiany w organizacji ruchu

fot. PIM
fot. PIM

W poniedziałek rano konstrukcję uzupełniono o ostatni, wielki stalowy element łączący dwa brzegi Warty.

Jak podawaliśmy już na epoznan.pl, w ostatnim elemencie umieszczono kapsułę czasu z aktem erekcyjnym. Prace są coraz bardziej zaawansowane. - Całkowita masa mostu nad rzeką Wartą wynosi ponad 1,5 tys. ton. Jego długość to 165 m, a szerokość w środku rozpiętości - 12 m. Elementy konstrukcji są montowane na podporach tymczasowych w nurcie rzeki. W pracach wykorzystywany jest żuraw samojezdny o udźwigu 1200 ton i, jak podaje wykonawca, jest on największym na świecie w tej kategorii. To model produkowany na specjalne zamówienie - zaledwie kilka sztuk na cały świat - podkreślają Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Dla posadowienia żurawia zostały przygotowane platformy robocze o wymaganej nośności, wraz z fundamentami pod każdą z podpór maszyny. Po scaleniu wszystkich elementów łuku nad Wartą rozpocznie się montaż górnych elementów konstrukcji stalowej, stanowiących pomost dla obiektu - dodają.

Bardziej zaawansowane prace są na drugim z mostów - nad Kanałem Ulgi. Ma 117 metrów długości. - Między Ostrowem Tumskim a Berdychowem stopniowo montowane są kolejne elementy pomostu na podstawie, jaką jest stalowa konstrukcja łuku. Prace prowadzone są nie tylko nad kanałem Ulgi, ale także nad wyłączonym ze względów bezpieczeństwa odcinku Wartostrady. Równolegle po stronie Berdychowa powstaje pochylnia, która to będzie prowadziła na most.

Na plac budowy cały czas dojeżdżają kolejne elementy konstrukcji. - W tym tygodniu dostawy kolejnych stalowych części realizowane będą na Chwaliszewie, Berdychowie i Ostrowie Tumskim. Z tego względu w dniach 11-12 czerwca obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego. Potrzebne jest miejsce na przejazd transportu i rozładunek, stąd konieczność wykorzystania całej szerokości odcinków ul. Wieżowej oraz ul. Nowe Zagórze. Dostawy odbywać się będą nocami, dlatego czasowo ograniczona zostanie możliwość parkowania w rejonie Wieżowej (odcinek na wysokości od posesji nr 47 do 69) oraz ul. Nowe Zagórze (odcinek na wysokości posesji nr 9-11) - wyjaśniają PIM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro