Nowy budynek Politechniki Poznańskiej
Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej powstanie u zbiegu ulic Jana Pawła II i Berdychowo. Będzie nowoczesnym zapleczem dydaktyczno-naukowym dla istniejących już wydziałów uczelni. Jako kolejna inwestycja w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego, wzbogaci swoją architekturą przestrzeń tej części miasta.
Autorem zwycięskiej koncepcji architektoczniej jest krakowska pracownia Kontrapunkt V-Projekt. Zaprojektowany przez nią budynek stanie w kampusie Piotrowo, który jest zlokalizowany pomiędzy Wartą, a zachodnim brzegiem Jeziora Maltańskiego. W nowym gmachu znajdą się sale wykładowe i laboratoria dla 1500 studentów. Projekt jest nowoczesny i wpisuje się w istniejącą już w tym rejonie spokojną zabudowę. Jego dłuższa ściana dopełni pierzeję ul. Jana Pawła II. Krótszy, wyeksponowany bok gmachu wraz z wejściem będzie zwrócony do ul. Berdychowo. Główna bryła nowego Centrum Mechatroniki będzie mieć 5 kondygnacji. Po jego zachodniej stronie zostanie zbudowany 2-kondygnacyjny łącznik biegnący do stojącej obok, niższej Hali A4. Na jego dachu ma powstać zielony taras dla studentów. Będą oni mogli również na chwilę odetchnąć od zgłębiania tajników mechatroniki i nanoinżynierii na długim balkonie wychodzącym w stronę ul. Jana Pawła II. Będzie się on znajdował na wysokości ostatniej kondygnacji, z której doskonale będzie widać Jezioro Maltańskie. Projektanci zapowiadają też przestronne wnętrza, szerokie korytarze i główny hol ciągnący się przez całą długość budynku.
Już miesiąc temu rozpoczęły się prace przygotowujące grunt pod inwestycję. Politechnika Poznańska przygotowuje się teraz do rozpisania przetargu na wykonawcę budynku. Jeśli podczas towarzyszących mu procedur nie wynikną opóźnienia, budowa może ruszyć już w październiku bieżącego roku i zakończyć się pod koniec 2011 r. W rozmowie z epoznan.pl prorektor uczelni prof. Karol Nadolny nie chciał zdradzać szacowanych, całkowitych kosztów inwestycji w chwili przed ogłoszeniem przetargu. Wiadomo jednak, że chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych, z których część pochodzić będzie z dofinansowania Unii Europejskiej.
Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii nie jest jedynym duży przedsięwzięciem, do którego przygotowuje się obecnie Politechnika Poznańska. Jak się dowiedzieliśmy, istnieją duże szanse na uzyskanie w bliskiej przyszłości dofinansowania do kolejnego projektu, którym będzie nowy budynek Wydziału Technologii Chemicznej.