Reklama
Reklama

Zmarł major Zenon Wechmann. "Był nieustannym wzorem dla wielu pokoleń Polaków"

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Miał 96 lat.

Od wielu lat major działał jako popularyzator historii, przewodnik i opiekun dla wielkopolskiej młodzieży, a także jako przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, czy jako prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolski.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

"Major Zenon Wechmann był uosobieniem słów przyrzeczenia harcerskiego - całe życie pełnił służbę Polsce i chętnie niósł pomoc bliźnim. Jego śmierć to ogromna strata dla Wielkopolski i Wielkopolan. Był nieustannym wzorem dla wielu pokoleń Polaków, którym pokazywał, że wolna Polska jest najwyższą wartością" - mówi wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. "Jego wkład w upowszechnianie historii nurtu niepodległościowego i wieloletnia praca na rzecz integracji wielkopolskiego środowiska kombatanckiego pozostają nieocenione. Pamiętamy i będziemy pamiętać o jego wyjątkowych zasługach dla ojczyzny" - dodała.

Major Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 r. Od najmłodszych lat był zuchem, następnie harcerzem V Hufca Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W czasie okupacji przebywał w Poznaniu, po wojnie powrócił do działalności w Związku Harcerstwa Polskiego. Był także uczestnikiem II konspiracji. Druha Zenona Wechmanna aresztowano we wrześniu 1952 r. W procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Poznaniu został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw obywatelskich i honorowych oraz pozbawienie mienia. Wyrok odbywał w ciężkim zakładzie karnym w Rawiczu, w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. Został zwolniony na podstawie amnestii w lutym 1955 roku

W 2003 r. major Wechmann odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2009 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 r. Majora odznaczono Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2023 r. za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, Prezydent RP nadał Zenonowi Wechmannowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro