Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Kiedy mija termin?
Ósmoklasiści muszą dopełnić formalności.
Blisko 7000 miejsc w szkołach na terenie Poznania oraz ponad 1100 miejsc w szkołach na terenie powiatu czeka na absolwentów podstawówek. Nabór miasto prowadzi we współpracy z powiatem poznańskim, a to oznacza, że kandydaci zainteresowane placówki zarówno z miasta, jak też z powiatu wskazują na jednym wniosku.
Na jednym wniosku można wypisać 3 szkoły z Poznania i 3 z powiatu. Pierwsza to ta, na której uczniowi zależy najbardziej. - Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuowanie nauki w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia - przypominają urzędnicy. - Nauka w dwóch pierwszych typach szkół kończy się egzaminem maturalnym, natomiast uczęszczanie do technikum i szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Ukończenie tej ostatniej nie zamyka drogi do zdania matury. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II st. lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Rekrutacja odbywa się przez internetowy system NABÓR. Procedura zaczyna się w poniedziałek, 20 maja. - Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego muszą złożyć dokumenty do 29 maja (do godz. 15). Te osoby pamiętać muszą także o sprawdzianach predyspozycji, które będą odbywać się od 3 do 14 czerwca - szczegółowe terminy określają dyrektorzy placówek (muszą one zostać podane do 17 maja). W tegorocznej rekrutacji ustalony został jeden wspólny termin sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego. Jego wynik brany będzie pod uwagę we wszystkich szkołach.
Wszyscy pozostali uczniowie mają więcej czasu na złożenie dokumentów, bo do 14 czerwca. Następnie od 21 czerwca do 5 lipca konieczne jest dostarczenie do placówki pierwszego wyboru świadectwa ukończenia podstawówki i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
11 lipca pojawią się listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 17 lipca trzeba będzie potwierdzić chęć uczęszczania do danej szkoły.
Co będzie brane pod uwagę w trakcie rekrutacji? Wyniki egzaminu ósmoklasisty, oceny ze świadectwa, świadectwo z wyróżnieniem, a także szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie. - Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wymienionych w zarządzeniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty) przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów.