Reklama
Reklama

Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Kiedy mija termin?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Ósmoklasiści muszą dopełnić formalności.

Blisko 7000 miejsc w szkołach na terenie Poznania oraz ponad 1100 miejsc w szkołach na terenie powiatu czeka na absolwentów podstawówek. Nabór miasto prowadzi we współpracy z powiatem poznańskim, a to oznacza, że kandydaci zainteresowane placówki zarówno z miasta, jak też z powiatu wskazują na jednym wniosku.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Na jednym wniosku można wypisać 3 szkoły z Poznania i 3 z powiatu. Pierwsza to ta, na której uczniowi zależy najbardziej. - Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuowanie nauki w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia - przypominają urzędnicy. - Nauka w dwóch pierwszych typach szkół kończy się egzaminem maturalnym, natomiast uczęszczanie do technikum i szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Ukończenie tej ostatniej nie zamyka drogi do zdania matury. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II st. lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Rekrutacja odbywa się przez internetowy system NABÓR. Procedura zaczyna się w poniedziałek, 20 maja. - Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego muszą złożyć dokumenty do 29 maja (do godz. 15). Te osoby pamiętać muszą także o sprawdzianach predyspozycji, które będą odbywać się od 3 do 14 czerwca - szczegółowe terminy określają dyrektorzy placówek (muszą one zostać podane do 17 maja). W tegorocznej rekrutacji ustalony został jeden wspólny termin sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego. Jego wynik brany będzie pod uwagę we wszystkich szkołach.

Wszyscy pozostali uczniowie mają więcej czasu na złożenie dokumentów, bo do 14 czerwca. Następnie od 21 czerwca do 5 lipca konieczne jest dostarczenie do placówki pierwszego wyboru świadectwa ukończenia podstawówki i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

11 lipca pojawią się listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 17 lipca trzeba będzie potwierdzić chęć uczęszczania do danej szkoły.

Co będzie brane pod uwagę w trakcie rekrutacji? Wyniki egzaminu ósmoklasisty, oceny ze świadectwa, świadectwo z wyróżnieniem, a także szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie. - Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wymienionych w zarządzeniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty) przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro