Kary dla wielkopolskich firm za zmowy przetargowe
Od prezesa UOKiK.
Tym razem chodzi o branżę remontowo-budowlaną. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, "podmioty startujące w przetargu powinny samodzielnie ustalać warunki składanych ofert". - Nie mogą tego robić w porozumieniu z innymi przedsiębiorcami. Takie praktyki stwierdziliśmy w wydanych decyzjach. Przedsiębiorcy w niedozwolony sposób chcieli doprowadzić do wyboru droższych ofert przez zamawiającego - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jak informuje UOKiK, trzej przedsiębiorcy z naszego województwa zmówili się, aby zamawiający musiał wybrać droższe oferty w przetargu. - Jeżeli ich propozycje były najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca przetargu nie uzupełniał oferty o żądane przez zamawiającego dokumenty lub informował go o rezygnacji z udziału w postępowaniu. Przetarg wygrywał wtedy uczestnik zmowy, który złożył droższą ofertę - podaje urząd.
- Pierwsza decyzja dotyczy porozumienia ograniczającego konkurencję pomiędzy spółką Antczak Sprzątanie Remonty Handel z Kalisza i Tech-Fen z Gostyczyny. Druga została wydana w sprawie niedozwolonych ustaleń pomiędzy Antczak Sprzątanie Remonty Handel i Kamastra. Trzecia - zmowy wszystkich wymienionych powyżej przedsiębiorców. Do niedozwolonych ustaleń doszło w co najmniej sześciu przetargach organizowanych przez podmioty publiczne, m.in. szkoły podstawowe - dodaje.
Na firmy nałożono kary o łącznej wartości prawie 600 tysięcy złotych - najwięcej musi zapłacić Antczak Sprzątanie Remonty Handel (ponad 236 tysięcy). 174 tysiące zł nałożono na firmę Tech-Fen, a ponad 182 tysiące na firmę Kamastra. - Maksymalna kara za zmowę przetargową może wynieść 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. W przypadku podmiotów świadczących usługi remontowo-budowlane odwołania złożyli następujący przedsiębiorcy: Antczak Sprzątanie Remonty Handel od trzech decyzji, Tech-Fen od jednej. Nie odwoływał się Kamastra - kończy.