Reklama
Reklama

Problem z zarejestrowaniem nowego samochodu. Zbyt odległe terminy w Wydziale Komunikacji. Kupiła samochód w salonie i nie może nim jeździć

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. | fot. info_tofayel/pixabay.com
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. | fot. info_tofayel/pixabay.com

Do redakcji epoznan.pl napisała właścicielka nowego pojazdu.

Chciałabym poruszyć na łamach Państwa portalu problem rejestracji nowych samochodów w urzędzie komunikacyjnym w Poznaniu. Zakupiłam nowy samochód w salonie i nie mogę z niego korzystać, ponieważ terminy na rejestrację pojazdów są na połowę maja. Dotyczy to urzędu na ul. Gronowej oraz ul. 28 Czerwca 1956r. Przy rejestracji pojazdów używanych nie ma to znaczenia, ponieważ kupujący ma 30 dni na rejestrację i może korzystać z pojazdu wożąc przy sobie umowę kupna sprzedaży. Przy nowych pojazdach jednak jest to ogromny problem, ponieważ żaden salon samochodowy nie wyda pojazdu z uwagi na brak tablic rejestracyjnych. Na chwilę obecną okres oczekiwania to 3-4 tygodnie, a to zdecydowanie zbyt długo. Pierwszy wolny termin na ul. Gronowej, to 11 maj 2024r., a na ul. 28 Czerwca 1956r. to 20 maj 2024r. - napisała mieszkanka Poznania.

W 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, które wymuszają na posiadaczach nowych pojazdów jak najszybsze zarejestrowanie ich. Eksperci z auto-swiat.pl przypominają o karach za niedopełnienie tego obowiązku - Ustawa przewiduje kary zarówno za spóźnienie się ze złożeniem wniosku o rejestrację, jak i za niezgłoszenie sprzedaży samochodu. Do końca 2023 r. należało zgłosić w terminie 30 dni kupno samochodu, ale nie trzeba było go rejestrować. Za niezłożenie w ciągu 30 dni wniosku o rejestrację samochodu kupionego przez osobę fizyczną kara wyniesie 500 zł. za niezłożenie w ciągu 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu kupionego przez osobę fizyczną kara wyniesie 1000 zł.

Eksperci podpowiadają, że co do zasady, nie ma możliwości przedłużenia terminu rejestracji.

Miasto Poznań informowało, że rejestracją samochodów i innych pojazdów w Poznaniu zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych. Przed udaniem się do urzędu, trzeba się wcześniej umówić. Można to zrobić przez Internet albo telefon. W Poznaniu działają dwie placówki: jedna przy ulicy Gronowej 22a, a druga przy ulicy 28 czerwca 1956 r. Obydwie sale obsługi są usytuowane na parterze. Jeżeli sam nie możesz udać się na wizytę do urzędu, możesz udzielić pisemnego pełnomocnictwa innej osobie. W razie pytań można dzwonić do pracowników urzędu 61 878 40 16 lub napisać mejla [email protected].


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro