Reklama

Wiadomo, ile osób powyżej 100. roku życia mieszka w Wielkopolsce. Dostają spore świadczenie honorowe!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. cbaquiran / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. cbaquiran / pixabay.com

To dokładnie 276 osób.

W naszym województwie w gronie co najmniej stulatków przeważają panie. Jest ich 239. Panów jest zaledwie 37. Co ciekawe, najwięcej osób powyżej setnego roku życia mieszka na terenie podległym ZUS Poznań I - 112. Drugie miejsce zajmuje ZUS w Ostrowie Wielkopolskim - to 71 osób. Kolejny jest ZUS Poznań II (68 osób), a dalej zakład w Pile (25 osób). To na terenie pod pieczą ZUS Poznań II mieszkają najstarsi Wielkopolanie - zarówna kobieta, jak i mężczyzna mający po 108 lat.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez Prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Świadczenie nie jest jednorazowe, ale wypłacane jest co miesiąc. Świadczenie to wynosi 100 procent obowiązującej w dniu ukończenia setnych urodzin kwoty bazowej. Od 1 marca 2024 r. kwota bazowa to 6246,13 zł - wyjaśnia ZUS.

Jeśli co najmniej stulatek pobiera emeryturę lub rentę z ZUS, świadczenie honorowe jest mu wypłacane bez konieczności składania wniosku. Jeśli natomiast świadczeń jak renta czy emerytura nie pobiera, musi złożyć stosowny wniosek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro