Reklama

Jeszcze w tym tygodniu pierwsi pacjenci trafią do nowego poznańskiego szpitala

fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu
fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu

Nowoczesny obiekt powstał pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Marcelińską i Przybyszewskiego.

Mowa o Centralnym Zintegrowanym Szpitalu Klinicznym. Już na początku kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej części inwestycji. W jej ramach powstały dwa budynki - w jednym z nich mieścić się będzie m.in. szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z blokiem operacyjnym oraz oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. W drugim oddziały zabiegowe. Na dachu jest lądowisko dla śmigłowca LPR.

Do nowych budynków przeprowadza się Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, już we wtorek do nowych obiektów trafią pierwsi pacjenci. Najpierw ci w najcięższym stanie - osoby znajdujące się na OIOM-ie w budynku przy Przybyszewskiego. Chodzi o 14 pacjentów. 30 kwietnia dołączy do nich kolejnych 8 osób z OIOM-u w dotychczasowym budynku przy Grunwaldzkiej.

OIOM w nowym obiekcie zacznie działać oficjalnie 19 kwietnia. Tego samego dnia zaplanowano uruchomienie ortopedii i centralnego bloku operacyjnego, w skład którego wchodzi 15 sal. W pierwszej fazie działać będzie ich 13.

Nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy zacznie oficjalnie działać 1 czerwca, ale już od 19 kwietnia będzie przejściowo pełnić funkcję Izby Przyjęć. Przyszły tydzień to przeprowadzka oddziału chirurgii ogólnej i transplantacyjnej, a 30 kwietnia przeniosą się tutaj pacjenci z oddziału chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i onkologii gastroenterologicznej. Tego samego dnia zacznie działać centralna pracownia endoskopii. Wraz z SOR-em 1 czerwca zacznie natomiast działać Chirurgia Jednego Dnia.

Przypomnijmy, że do wybudowania są jeszcze trzy pozostałe moduły nowego obiektu szpitalnego. Całość ma być gotowa w kolejnych latach. Całkowita wartość projektu to prawie 900 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro