Reklama

Pierwszy w naszym kraju komputer kwantowy już działa w Poznaniu

fot. WTK
fot. WTK

Dziś go pokazano.

Po konferencji prasowej w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zaprezentowano pierwszy w Polsce komputer kwantowy - ORCA Computing PT-1, którego konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

"Wierzymy, że komputery kwantowe są przyszłością, bo na nich można przeprowadzić wszystkie operacje znacznie szybciej niż na tych zwykłych. Mają takie aplikacje, których działanie może być bardzo szerokie, takie jak opieka zdrowotna czy medycyna" - powiedział przed kamerą WTK Richard Murray, ORCA Computing CEO.

Cena takiego sprzętu sięga milionów euro. Obecnie komputer kwantowy znajdujący się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym jest jedynym w naszym kraju. W weekend uczestnicy drugiej edycji hakatonu kwantowego QL Future, będą mieli okazję się przekonać jak działa.

"Hakaton jest dobrym miejscem, okazją do tego żeby o pewnych tematach, problemach, wyzwaniach porozmawiać z osobami zainteresowanymi. I w tym roku rzeczywiście wyjątkowo wcześniej musieliśmy zamknąć rejestrację. Zgłosiło się ponad 80 osób. Są to osoby młode, ale nie tylko, studenci przedstawiciele kół naukowych zainteresowani w jaki sposób, albo do jakich problemów można wykorzystać technologie kwantowe" - podkreślił dr. hab. inż. Krzysztof Kurowski, zastępca pełnomocnika dyrektora IChB PAN ds. PCSS.

W lutym 2022 r. PCSS, jako pierwsza polska instytucja publiczna, dołączyła do IBM Quantum Network, tworząc tym samym pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Innowacji Kwantowych IBM.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przechodzą nad Wielkopolską. Ulewa także w Poznaniu!
26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro