Reklama

Amazon odwołał się od decyzji sądu w sprawie pracownicy przywróconej do pracy. Przegrał!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

Sprawa ciągnie się od 2021 roku.

9 listopada 2021 roku pracownica Amazona w Sadach, członkini Prezydium Komisji Międzyzakładowej Inicjatywy Pracowniczej w Amazon, została poinformowana, że zostaje dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Maria Magda Malinowska wyjaśniała, że Amazon jako formalną przyczynę zwolnienia podał rzekome filmowanie procesu przenoszenia zwłok jednego z pracowników, który zmarł we wrześniu 2021 roku. Po jego śmierci Malinowska udzieliła wywiadu w Gazecie Wyborczej, w którym mówiła m.in. o tym, jak organizacja pracy w Amazon może powodować utratę zdrowia a nawet życia pracowników i dlaczego zdaniem związków wydarzenie z początku września powinno zostać uznane za wypadek przy pracy.

Amazon wyjaśniał nam w listopadzie 2021 roku, że rozwiązanie umowy było oparte na ważnych powodach, m.in. chodziło o brak poszanowania godności osobistej innego pracownika. To, że Magda Malinowska pełniła określoną funkcję miało tu nie mieć żadnego znaczenia. Amazon zapewniał, że identyczna decyzja zostałaby podjęta w takiej sytuacji w stosunku do każdego pracownika.

W październiku ubiegłego roku kobieta, decyzją sądu, została przywrócona do pracy. Szybko jednak okazało się, że to nie kończy sprawy, bo wyrok nie był prawomocny, a Amazon wniósł apelację. W piątek poznański Sąd Okręgowy oddalił tę apelację. - Sąd uznał apelację w całości za bezzasadną. Pozwany pracodawca nie wykazał w sprawie, by powódka dopuściła się jakiegokolwiek zarzutu wskazanego w piśmie rozwiązującym umowę o pracę - informuje Malinowska.

- Wniesienie apelacji służyło tylko wydłużeniu postępowania. Chodziło o to, aby jak najdłużej odwlec moment powrotu powódki do pracy. Być może pozwana liczyła na to, że do tego czasu związek zawodowy powódki przestanie istnieć. Pełnomocnicy pozwanej regularnie kwestionują liczebność związku jak i sam fakt jego istnienia. Aktualnie toczą się trzy inne postępowania sądowe OZZ Inicjatywa Pracownicza, w których Amazon kwestionuje nie tylko liczebność organizacji związkowej, ale także jej legalność - mówi pełnomocnik powódki Piotr Krzyżaniak.

Do sprawy odniósł się Amazon wydając oświadczenie: Amazon przyczynił się do stworzenia w Polsce dziesiątek tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy - m.in. w centrach realizacji zamówień, biurach korporacyjnych oraz w centrach rozwoju technologii. Oferujemy bezpieczne środowisko pracy, wiele możliwości rozwoju zawodowego oraz wynagrodzenia i świadczenia zgodne z wymaganiami lokalnego rynku pracy. Jesteśmy otwarci na dialog, a każdą tego typu sytuację rozpatrujemy indywidualnie i z należytym szacunkiem. W tym przypadku stanowczo podtrzymujemy naszą decyzję, jednocześnie uznając orzeczenie sądu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
13.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro