Reklama
Reklama

Rozłożyli trutkę w całym mieście. Uwaga na dzieci i zwierzęta!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. JackieLou DL z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. JackieLou DL z Pixabay

Trutki musieli wyłożyć właściciele nieruchomości, administratorzy oraz dozorcy.

Do 30 kwietnia odbywać się będzie powszechna akcja deratyzacyjna na terenie Poznania. Ma ona na celu zapobieganie powstawania chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy, jak również uporządkowanie terenu nieruchomości. Zarządcy i administratorzy są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia.

"Deratyzacja konieczna jest przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach. Ponadto w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów" - informują strażnicy miejscy.

W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z wyłożoną substancją. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury.

"Właścicielom zwierząt podczas spacerów zaleca się zwrócenie uwagi zarówno na miejsca wyłożenia trutek (m.in. punkty gromadzenia odpadów przy zabudowaniach czy tereny wzdłuż ogrodzenia obiektu), jak również na padłe gryzonie, które po spożyciu preparatu mogą stanowić źródło wtórnego zatrucia dla naszych pupili" - dodają strażnicy miejscy.

Nad sposobem prowadzenia akcji czuwają odpowiednie służby. "W czasie trwania akcji Straż Miejska Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego mogą kontrolować właścicieli nieruchomości pod kątem sprawdzenia prawidłowego wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowania terenu nieruchomości" - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania.

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku - jesienią i na wiosnę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro