Reklama
Reklama

Zamiast pisanek jajka w egzotycznych kolorach. Od Araucany

fot. UPP
fot. UPP

Są między innymi niebieskie.

Skorupki jajek występują w różnych odcieniach, od białego po brązy. Ale możemy również znaleźć także egzotyczne kolory, takie jak niebieski czy zielony. Od czego zależy właściwie barwa skorupki kurzego jaja?

Zadbaj o swój komfort już dziś! Profesjonalny montaż klimatyzacji w Twoim domu lub biurze. Sprawnie, czysto i zawsze na czas!
REKLAMA

"Najprostszym wyjaśnieniem, jest po prostu wskazanie, iż kolor skorupki jaja zależy od genetyki kury" - wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyjaśnia, że różne rasy kur mogą znosić jaja o różnych kolorach. Jak wskazuje, klasycznym przykładem są kury rasy Leghorn znoszące białe jaja, podczas gdy Isa Brown znoszą brązowe albo rasa Araucana znosząca jaja niebieskie. Kolor zależy od pigmentów i to zbliża drobiarstwo do badań dzikich ptaków.

"Myślę jednak, że znacznie ważniejsza jest zawartość jaja. Przecież na obrazkach i w reklamach pojawiają się takie idealne, wysycone, niemalże pomarańczowe żółtka. Ten kolor najbardziej zależy od diety, np. spożywanych karotenoidów - substancji znajdujących się w zielonych roślinach czy marchwi, nadających piękną pomarańczową barwę. Wiadomo jednak, że dla konsumenta, który wszak "kupuje oczami", liczy się i opakowanie, skorupka właśnie. To jakie kolory jaj są preferowane zależy od tradycji kulturowych, regionalnych, a nawet rodzinnych" - tłumaczy prof. Tryjanowski.

"Dla mnie to nie ma znaczenia, jaja bardzo lubię i wiem, że kolor skorupki nie przekłada się na wartość odżywcza i smak" - dopowiada poznański naukowiec. "Fantastyczne jednak są te nawiązania do jaj dzikich ptaków, bowiem tradycja zdobienia jaj ma wśród nich swój początek. Podejrzewa się, że niektóre z technik dekorowania jaj, które są stosowane do dzisiaj, mogą mieć swoje korzenie w starożytnych metodach stosowanych do zdobienia jaj dzikich ptaków. Techniki te, w tym rysowanie woskiem, barwienie roślinami i wycinanie wzorów, były dostosowywane i rozwijane na przestrzeni wieków" - dopowiada profesor.

Jaja od dawna są symbolem życia, płodności i odrodzenia. Dlatego zawsze znajdują się w koszyczkach ze święconką.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
10℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
25.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro