Reklama

Historyczne odkrycie przy CK Zamek. Natrafiono na pozostałości Bramy Berlińskiej!

fot. Wielkopolska, tej / FB
fot. Wielkopolska, tej / FB

Znaleziono je przy schodach prowadzących do obiektu.

O odkryciu poinformował Samorząd Województwa na facebookowym profilu Wielkopolska, tej. - Przed CK Zamek odkopano pozostałości rozebranej na początku XX wieku Bramy Berlińskiej, będącej częścią poligonalnej Twierdzy Poznań. Była to najważniejsza i główna brama komunikacyjna w XIX-wiecznym Poznaniu. Budowano ją w latach 1843-1849, oficjalnie otwarto w 1850 roku, a po ponad 50 latach, ze względu na rozwój miasta, podjęto decyzję o jej rozbiórce. Pozostałości, na które natrafiono przy skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i Kościuszki, to fragment muru przyporowego, który wzmacniał bramę od strony północnej - czytamy.

Jak ustaliło Radio Poznań, do odkrycia doszło w trakcie prac koparki. Gdy natknięto się na kamienie, resztę robót przeprowadzono ręcznie. Pozostałości sprawdził m.in. archeolog. Zrobiono dokumentację zdjęciową. Obiekt ma zostać zakopany.

To kolejne elementy Bramy Berlińskiej, które odkryto w tym rejonie w ostatnim czasie. Na początku 2022 roku informowaliśmy o odkryciu podczas przebudowy ulicy Św. Marcin.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
15.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro