Reklama
Reklama

Święty Marcin: w trakcie przebudowy natknięto się na relikty Bramy Berlińskiej z XIX wieku

Brama Berlińska | fot. PIM
Brama Berlińska | fot. PIM

Poznańskie Inwestycje Miejskie zapewniają, że odkrycie nie wpłynie na harmonogram prac.

Już wcześniej informowaliśmy, że przy okazji przebudowy ulicy odkopano fundamenty dawnego ogrodzenia Zamku. Teraz natrafiono prawdopodobnie na relikty Bramy Berlińskiej z XIX wieku. - Odkopane elementy nie są dla nas ani dla wykonawców zaskoczeniem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Na etapie prac przygotowawczych sprawdziliśmy teren georadarem, więc byliśmy na nie przygotowani. Nie opóźnią one przebudowy, która przebiega zgodnie z harmonogramem i zakończy się w 2023 roku. Zmieni się wówczas kolejna część ul. Św. Marcin, powstanie zielona, przyjazna dla pieszych przestrzeń, zaprojektowana z szacunkiem dla bogatej historii tego miejsca - dodaje.

Oś listopada ulica Święty Marcin jest przebudowywana pomiędzy Gwarną i mostem Uniwersyteckim. - Po demontażu starego torowiska rozpoczęły się już roboty związane z nowym - na odcinku pomiędzy ul. Gwarną a Kościuszki wykonywana jest płyta podtorowa. To ważny element konstrukcyjny, na którym w kolejnych etapach montowane będą szyny tramwajowe - wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zdradzono więcej szczegółów historycznego znaleziska. Odkrycia dokonano przy budynku Poczty Polskiej. - Odsłonięto pozostałości ceglanych konstrukcji. To fragmenty dwóch murów - prawdopodobnie relikty Bramy Berlińskiej, południowej galerii strzeleckiej lub muru skarpowego, rozebranej na początku XX wieku - informuje PIM.

Miasto zapewnia, że pozostałości nie kolidują z pracami budowlanymi. Zrobiono zdjęcia obiektów, a obecnie sprawą zajmuje się Miejski Konserwator Zabytków. - W przypadku ewentualnego natrafienia na rozpoznawalne i czytelne elementy architektury, należy je udokumentować i przekazać do odpowiedniej placówki muzealnej. W związku z tym podczas usuwania warstw zasypiskowych i gruzu konieczna jest stała obecność na miejscu archeologa - podkreśla Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Trwają też prace przy odkrytych fundamentach dawnego ogrodzenia Zamku. Pracuje przy nich archeolog. - Docelowo, zgodnie z projektem, w miejscu historycznej linii ogrodzenia będzie stał odrestaurowany zabytkowy murek, który zostanie przesunięty z dotychczasowej lokalizacji. Projekt zakłada nawiązanie w ten sposób do historycznego ogrodzenia, przy jednoczesnym powiększeniu przestrzeni dziedzińca zamkowego - dodaje PIM.

Cały czas trwają prace ziemne na przebudowywanej ulicy. Związane są z przebudową kanalizacji deszczowej i odbywają się na głębokości nawet 7 metrów. Przebudowywana jest też sieć gazowa i wodociągowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro