Reklama
Reklama

Miasto ma pomysł na "deszczówkę". Chce ją zatrzymać w miejskich lasach. Ma to również związek z podnoszeniem się i opadaniem stanu wód w rzece

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. | fot. Hans/pixabay.com
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. | fot. Hans/pixabay.com

Retencja znalazła już wielu zwolenników wśród rolników, którzy docenili wody opadowe podczas upraw roślinnych.

Miasto Poznań wprowadziło również w marcu ubiegłego roku dofinansowanie dla osób, które zdecydowały się na gromadzenie "deszczówki", o czym redakcja epoznan.pl informowała tutaj.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślał wówczas, że w czasie zmian klimatycznych ta inicjatywa jest niezbędna, ponieważ jak stwierdził - Woda nam ucieka.

Radna miejska Monika Danelska również poparła projekt retencji wód opadowych, lecz na większą skalę. Chodzi o zamierające w lasach drzewa z powodu zbyt małej ilości wody lub zbyt wysokiego stanu wody - W celu, między innymi, ratowania drzew jako miasto podjęliśmy kompleksowe działania w ramach programu zagospodarowania wód opadowych. Taki system retencji działa jak "gąbka" infiltrując wody w glebie, co prowadzi do korzystnej zmiany mikroklimatu miejskiego i łagodzenie efektu miejskiej wyspy ciepła. Jest to innowacyjna i pierwsza w Europie koncepcja wzorowana na doświadczeniach Zakładu Lasów Poznańskich przy doprowadzeniu podczyszczonych wód pochodzących z kanalizacji deszczowej rozsączonych metodą opaskową w glebach otaczających Rezerwat Żurawiniec - powiedziała radna Danelska.

Projekt jest realizowany przez Aquanet i Aquanet Retencja. Możliwości otrzymania dofinansowania zewnętrznego z Funduszy Europejskich na działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych, które pokrywają większość kosztów inwestycyjnych z niewielkim wkładem własnym również stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla Miasta.

Miasto podąża za zmianami klimatycznymi, czego wyrazem jest projekt retencji. Działać należy już, by w najbliższej przyszłości nasze miasto było przygotowane na zmiany środowiska. Takie projekty wraz ze standardami retencji, które Poznań ostatnio przyjęło pozwala stworzyć lepsze, bardziej komfortowe warunki do życia dla naszych mieszkańców - powiedziała na epoznan.pl Monika Danelska.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro