Radna: "to smutne, ale nasze miasto jest bardzo brudne". Prezydent odpowiada
Z interpelacją w sprawie czystości w Poznaniu wystąpiła radna Halina Owsianna.
- Panie Prezydencie, to smutne, ale muszę stwierdzić, że nasze miasto jest bardzo brudne - napisała Owsianna w interpelacji do prezydenta. Jej zdaniem przystanki w wielu lokalizacjach "odpychają swoim wyglądem", na skwerach mają fruwać śmieci, kosze przy ulicach mają być przeładowane, a chodniki to jej zdaniem "istna masakra". - Brak systematycznego czyszczenia powoduje, że ich nie doczyścimy lub trzeba będzie użyć środków chemicznych - zauważa.
Ale to nie koniec zarzutów. Radna Owsianna pisze też o stanie ulic, na których zalegają jesienne liście wraz z piachem tworząc razem błoto spływające do studzienek kanalizacyjnych. Dostało się też odpowiedzialnym za czystość na rondzie Kaponiera. - To jest skandal, że jest tam tak brudno - grzmi radna. - Panie Prezydencie, dlaczego nie ma bieżącego sprzątania? Poznań był czystym miastem, a teraz niestety jest bardzo, bardzo brudnym - kwituje.
Odpowiedzi udzielił jej zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. - Czystość naszego miasta jest jednym z priorytetów, dlatego wszystkie wydziały i miejskie jednostki odpowiedzialne za miejską infrastrukturę (np. tereny zielone, przystanki, chodniki) dokładają starań, aby Poznań był miastem czystym i zadbanym - zapewnia. Jeśli chodzi o wiaty przystankowe, muszą być myte dwa razy w roku. - Według stanu na 12 marca br. wiosenne mycie przeprowadzono w 350 wiatach na ponad tysiąc na terenie Poznania. Dodatkowo w razie potrzeby, w oparciu o zgłoszenia i obserwacje pracowników MTP, ZTM i MPK, wiaty myte są interwencyjnie. Wszystkie zgłoszenia nieprawidłowości obsługiwane są na bieżąco, a służby reagują bezzwłocznie.
Wiśniewski wyjaśnia, że parki w centrum miasta są sprzątane codziennie, nawet w niedziele i święta. Niektóre z nich sprząta się nawet dwa razy dziennie, w sezonie letnim. - Prace porządkowe obejmują m.in. zbieranie odpadów komunalnych, w tym wyrzuconych poza pojemniki oraz opróżnianie koszy na śmieci. Prace są na bieżąco kontrolowane i w razie potrzeby interweniuje się u ich wykonawcy. Dodatkowo, w celu zwrócenia uwagi mieszkańcom na problem psich odchodów, w miejscach, w których najczęściej dochodzi do zabrudzeń umieszczone zostały tabliczki edukacyjne "Ja robię - Ty sprzątasz".
Prace związane ze sprzątaniem prowadzi też Zarząd Dróg Miejskich - co 7 dni oczyszczane są najbardziej reprezentacyjne tereny zielone w pasach drogowych. - Obecnie ZDM utrzymuje ponad 5000 koszy na śmieci, znajdujących się w pasach drogowych. Podczas prowadzonych kontroli nie stwierdzono rażących uchybień z realizacji umowy przez wykonawcę. Pojemniki opróżniane są z następującą częstotliwością: w ścisłym centrum miasta - 3 razy dziennie latem i 2 razy dziennie zimą, na obszarze pomiędzy centrum a II ramą komunikacyjną - 1 lub 2 razy dziennie latem i 1 raz dziennie zimą, poza obszarem II ramy komunikacyjnej - 1 raz dziennie lub 3 razy w tygodniu.
Chodniki, te najważniejsze, są sprzątane raz w tygodniu, pozostałe doraźnie. - Chciałbym przypomnieć, że oczyszczanie dróg dla pieszych położonych bezpośrednio przy granicy z nieruchomością należy do zadań właścicieli tych nieruchomości. Zarządca drogi nie ma możliwości narzucenia trybu oraz częstotliwości, w jakich realizowane są prace porządkowe na takich chodnikach. Większość chodników w centrum zlokalizowana jest przy kamienicach - ich oczyszczanie jest zadaniem właścicieli budynków.
Już trwa wiosenna akcja pozimowego oczyszczania jezdni, która potrwa do końca kwietnia. Oczyszczonych zostanie około 500 kilometrów jezdni. - W kwestii ronda Kaponiera informuję, że windy oraz schody ruchome sprzątane są codziennie. Z kolei od marca posadzki i ściany przejścia podziemnego myte są co 7 dni (w lutym prace realizowano co 10 dni). Straż Miejska podejmuje również interwencje wobec osób w kryzysie bezdomności, które zakłócają porządek i zanieczyszczają rejon ronda Kaponiera i Dworca Głównego. Działania podejmowane wspólnie z Policją, Strażą Ochrony Kolei, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i wspierającymi MOPR streetworkerami znacząco poprawiły sytuację.
Najpopularniejsze komentarze