Reklama

Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów. Dla kogo?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

7 kwietnia poznanianki i poznaniacy ruszą do urn, aby oddać głos w wyborach samorządowych

Wyborcy z niepełnosprawnościami i seniorzy mogą skorzystać z kilku ułatwień - bezpłatnego dojazdu do lokalu czy głosowania przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.

"Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem) mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga, którą w ubiegłym roku przyjęli miejscy radni, obowiązuje tylko w dniach wyborów. Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu" - informują miejscy urzędnicy.

Dużym ułatwieniem, przysługującym osobom powyżej 60. roku życia, a także posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest możliwość głosowania przez pełnomocnika. "W tym celu należy złożyć wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP przy ul. Libelta 16/20 na sali obsługi (nie trzeba się umawiać na wizytę, wystarczy pobrać numerek). Wnioski można składać do 29 marca. Szczegółowe informacje i zestawienie niezbędnych dokumentów tutaj" - przekazano.

Innym uprawnieniem dla wyborców powyżej 60 roku życia, a także posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest możliwość głosowania korespondencyjnego. W tym przypadku także wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku.

"Zamiar głosowania można zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 25 marca. Można to zrobić na kilka sposobów: telefonicznie (61 854 13 35, 61 852 22 52), pisemnie (na adres: Komisarz Wyborczy I w Poznaniu, ul. Kościuszki 93, 61-716 Poznań), mailowo ([email protected]) lub za pomocą platformy ePUAP" - przekazują przedstawiciele miasta.

Ponadto, jak przekazano, osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille'a. Będą one dostępne w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić. Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej, np. wnuka, syna. Urząd Miasta Poznania zapewnia obsługę poprzez tłumacza online. Tłumacz PJM online będzie także dostępny w dniu wyborów przez cały czas trwania głosowania.

Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą wybrać lokal wyborczy, w którym będą chcieli oddać głos, pod warunkiem, że zmieniony obwód głosowania (lokal) znajduje się w tym samym okręgu wyborczym.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro