Poznańska uczelnia otworzyła nowoczesne laboratorium. W środku sprzęt za milion euro
Powstało na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego.
Chodzi o Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych. - To nowoczesna przestrzeń edukacyjno-badawcza, wyposażona w najnowocześniejsze technologie obróbkowe branży drzewnej dostępne na rynku. To przełomowe przedsięwzięcie umożliwi studentom, badaczom i przedsiębiorcom zdobycie unikalnych doświadczeń w dziedzinie obrabiarek, programowania oraz przemysłowej cyfryzacji - informuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Sprzęt, który znalazł się w laboratorium, kosztował prawie milion euro. - Laboratorium jest wyposażone w state-of-the-art obrabiarki, urządzenia i narzędzia do przerobu drewna i tworzyw drewnopochodnych, pochodzące od światowych liderów w dziedzinie ich produkcji. Maszyny w LITO charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji, sterowaniem numerycznym i dostosowaniem do najnowocześniejszych standardów cyfryzacji związanych z Przemysłem 4.0. W skład wyposażenia wchodzą m.in. pięcioosiowe centrum sterowane numerycznie, automatyczna optymalizerka poprzeczna, strugarka czterostronna, oklejarka wąskich powierzchni sterowana numerycznie oraz zrobotyzowane gniazdo obróbkowe z sześcioosiowym robotem przemysłowym. Brzmi skomplikowanie, ale to sprzęt o najwyższym standardzie, który nie tylko spełnia obecne wymagania techniczne, ale także jest gotowy sprostać wyzwaniom przemysłu przyszłości - dodaje.
Z obiektu korzystać będą studenci, także w ramach realizowania prac badawczych przy pracach inżynierskich czy magisterskich. Ale pojawiać się tu będą także firmy zewnętrzne w ramach szkoleń, testów i opracowywania innowacyjnych rozwiązań.