Reklama

W piwnicy swojego domu znaleźli samicę żółwia. Nie tylko ją uratowano, ale złożyła jaja i właśnie wykluły się młode!

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Niezwykła historia z poznańskiego Świerczewa.

W listopadzie ubiegłego roku na epoznan.pl pisaliśmy o nietypowym odkryciu mieszkańców jednego z domów na Świerczewie. W swojej piwnicy znaleźli bowiem najprawdziwszego żółwia. O sprawie poinformowali strażników miejskich. Okazało się, że to żółw błotny, który w Polsce występuje w środowisku naturalnym i jest pod ochroną. Zwierzę trafiło pod opiekę pracownika Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i właśnie poznaliśmy jego dalsze losy.

Okazuje się, że była to samica. Zajął się nią dr inż. Mateusz Rawski. - Bez udzielenia jej pomocy zwierzę wybudzone ze snu zimowego lub wcześniej nielegalnie utrzymywane przez człowieka najpewniej nie przeżyłoby okresu niskich temperatur. Żółwica nie tylko przeżyła, ale w grudniu zniosła jaja. Dzięki specjalistycznej opiece po ponad 60-cio dniowej inkubacji wykluły się z nich młode żółwie. To nietypowe, bo w naturze żółwie błotne wykluwają się późnym latem lub opuszczają gniazda dopiero wiosną w następnym roku po złożeniu jaj - podaje Uniwersytet Przyrodniczy.

- Obecnie młode odchowywane są w warunkach kontrolowanych, przyjmują żywy pokarm, co zwiększa ich szanse na potencjalne wypuszczenie na wolność. Jednak o ich dalszym losie zadecydują wyniki badań genetycznych - konieczne jest ustalenie czy należą do rodzimej dla Polski populacji, aby nie dopuścić do jej "zanieczyszczenia" np. osobnikami z południa Europy, które nie są dobrze przystosowane do niskich temperatur w zimie - tłumaczy opiekun żółwi. Ostateczną decyzję w sprawie żółwi podejmie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

- Ten nietypowy epizod ukazuje, jak istotne jest zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, współpracy ze Strażą Miejską oraz naukowej opiece, udaje się nie tylko ratować pojedyncze egzemplarze, ale także przyczyniać się do zwiększenia szansy na przetrwanie całego zagrożonego gatunku. Warto pamiętać, że każde zwierzę ma swoją rolę w ekosystemie, a troska o nie stanowi ważny krok w zachowaniu różnorodności biologicznej - podkreśla uczelnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro