Reklama
Reklama

Poznańskie Inwestycje Miejskie chwalą się wyremontowanym Starym Rynkiem. "Kilometry przebudowanych sieci i nawierzchnia przypominająca o historii"

fot. PIM
fot. PIM

Jak wskazano, ze Starego Rynku mogą już korzystać turyści i mieszkańcy.

- Uliczki w bloku śródrynkowym były szczególnie interesujące dla archeologów, którzy znaleźli tu wiele śladów przeszłości. Pamiątką po odkryciach jest nawierzchnia odzwierciedlająca zarys dawnych kramów kupieckich. Zgodnie z zapowiedziami, pozostała część nawierzchni w bloku śródrynkowym powstała z kamiennego materiału, który przed inwestycją był na Starym Rynku. Kostkę i płyty chodnikowe poddano selekcji i wykorzystano te najlepszej jakości - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak podaje PIM, archeolodzy mieli sporo pracy na płycie rynku. - Sprawdzili m.in. rejon ul. Kurzanoga oraz Jana Baptysty Quadro i odsłonili liczne mury i fundamenty średniowiecznych kramów kupieckich, gdyż dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. W miejscu ul. Jana Baptysty Quadro działały kramy z dobrami luksusowymi, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Z kolei na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek. Do budowy użyto cegły średniowiecznej, pochodzącej z rozbiórki muru kramów kupieckich.

Gdy archeolodzy skończyli badanie śladów przeszłości, rozpoczęła się przebudowa infrastruktury podziemnej - wodociągów, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, sieci elektrycznej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. - Wykonawca podsumował, że w sumie podczas prac na Starym Rynku położono ponad sześć kilometrów nowych rurociągów kanalizacji deszczowej, sanitarnej i instalacji wodociągowej. Ponadto do renowacji wytypowano 617 metrów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zanim przeprowadzono całą operację, wnętrze kanałów zostało dokładnie sprawdzone przy pomocy kamer termowizyjnych. Widać było liczne ubytki w połączeniach rur, korozję, osady w kanale czy podtopienia. Renowację przeprowadzono metodą rękawa utwardzanego promieniami UV.

Ale to nie koniec. Pod płytą powstały zbiorniki retencyjne, które będą gromadzić nadmiar wód opadowych. - Przykładowo zbiornik przy Wadze Miejskiej zamontowany został na głębokości ok. sześciu metrów, a jego pojemność to ok. 420 metry sześcienne. Z kolei zespół zbiorników przed Ratuszem pomieści 624 metry sześcienne wody. Dzięki inwestycji wprowadzono rozdzielenie istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną oraz kanalizację deszczową. Odciążyło to zlewnię płyty Starego Rynku i zabezpieczyło przed zalewaniem i podtopieniami piwnice pobliskich kamienic. Mniejsze zbiorniki będą gromadziły deszczówkę służącą do podlewania roślin.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
29 km
Stan powietrza
PM2.5
9.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro