Reklama
Reklama

Poznań: Czy w kryzysie powstaną drapacze chmur?

Ubiegłoroczna choinka | fot. Sebastian Czopik
Ubiegłoroczna choinka | fot. Sebastian Czopik

Drapacze chmur miały wystrzelić w niebo i stać się przed 2012 r. architektoniczną wizytówką Poznania. Mieszkańcy Poznania liczyli na wieżowce z prawdziwego zdarzenia, niestety kryzys opóźnił ich budowę. Czy zdążą przed Euro 2012?

Zgodnie z zapowiedziami inwestorów, Poznań Forum miałby stanąć przed Euro 2012 na nieużytkach między rondami Starołęka i Żegrze. Drapacz chmur ma być najwyższym budynkiem w Polsce i liczyć 240 metrów wysokości (wraz z wieżą - 285 metrów). W wieżowcu miałyby się znaleźć biura, apartamenty, hotel, punkty handlowe i usługowe oraz kasyno. Na ostatnim piętrze planowano otwarcie restauracji z widokiem na miasto. Planowo wieżowiec ma mieć 55 pięter i 90 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a w podziemiach parking na tysiąc samochodów. Pracę znalazłoby w nim 700 osób. Poznań Forum zaprojektował hiszpański architekt Jesus Marco Llombart, koszt to prawie 300 mln euro. Prace budowlane miały ruszyć na przełomie lutego i marca tego roku. Na razie na planach jednak się skończyło. Nie ma wciąż decyzji o warunkach zabudowy a hiszpański inwestor po raz ostatni kontaktował się z urzędnikami miejskimi w maju. Najbliższe spotkanie planowane jest na sierpień.

Kolejny wieżowiec, Korona Tower zaprojektował Daniel Libeskind, jeden z najbardziej cenionych dziś na świecie architektów. Wybuduje ją firma deweloperska Wechta. Dziś już wiadomo, że budynek, który prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lat stanie na niewielkiej działce między al. Niepodległości, ul. Powstańców Wielkopolskich i Kościuszki będzie miał 105 m wysokości, 31 pięter, a w środku ponad 27 tys. m kw. przeznaczonych pod luksusowe apartamenty, punkty usługowe oraz parking. Charakterystyczny dla projektów Libeskinda strzelisty budynek o ostrych, nieregularnych kształtach będzie zdecydowanie wyższy od sąsiadującej z nim Akademii Ekonomicznej, która ma "zaledwie" 78 m (licząc bez masztu). Trzy kondygnacje podziemne zajmą parkingi (w sumie przygotowano miejsca na ok. 400 samochodów, w tym kilkadziesiąt także na dwóch naziemnych piętrach), parter i trzy pierwsze piętra - lokale usługowe, a kolejne aż do 31 - luksusowe mieszkania (ok. 250). W styczniu bieżącego roku Urząd Miasta wydał warunki zabudowy i zaakceptował wstępny projekt Korony Tower. Projekt jest jednak cały czas dopracowywany.

Najbliższy ukończeniu jest budynek biurowo - usługowy Skalar Office Center, który powstaje u zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej. Dzięki dobrej lokalizacji biurowca możliwe będzie szybkie połączenie ze ścisłym centrum miasta, dworcem PKP, lotniskiem i autostradą A2. Całkowita powierzchnia użytkowa 6-kondygnacyjnego budynku wyniesie 23 tys. m2. Część parteru przeznaczono na lokale handlowo-usługowe, natomiast piętra wyłącznie na biura o łącznej powierzchni 14 tys. m2. Budynek będzie posiadał również podziemny parking. Łącznie przewidziano ponad 200 miejsc postojowych. W zeszłym tygodniu w budynku zawieszono wiechę - uroczyście zakończono prace związanych z wykonaniem konstrukcji obiektu.

Są już przygotowane także warunki zabudowy dla nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego przy Hotelu Polonez. Wiadomo, że od strony Al. Niepodległości jego wysokość nie może być wyższa od sąsiednich budynków. Więcej kondygnacji można zbudować od strony Kościuszki.

Czy budowa wieżowców podniesie prestiż Poznania?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
23.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro