Reklama

Od 30 lat poznański szpital wyprowadza pacjentów ze świata ciszy. Wiele się zmieniło

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Prawie dwa tysiące implantów ślimakowych wszczepiono już w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny obchodzi w tym roku 30-lecie programu implantów ślimakowych. Pierwszy taki zabieg miał tam miejsce w styczniu 1994 roku. Od tamtej pory lekarze wszczepili już 1840 takich urządzeń.

"Przez te 30 lat, jakie minęły od wszczepienia u nas pierwszego implantu, te urządzenia bardzo się zmieniły" - podkreśla dr hab. n. med. Wojciech Gawęcki, specjalista otorynolaryngolog. "Wcześniej były dużo prostsze, nie tak zaawansowane technologicznie. Dziś oferują szerokie możliwości łączenia bezprzewodowego z różnymi urządzeniami. To oznacza, że pacjent może słyszeć dźwięki z telewizora czy telefonu odtwarzane bezpośrednio w implancie. Jest też możliwość regulacji urządzenia i sterowania nim za pomocą smartfona" - dodaje.

Do zabiegu kwalifikowani są zarówno dorośli pacjenci, jak i małe dzieci. "Od 20 lat w Polsce działa program powszechnych badań przesiewowych słuchu u noworodków, związany z Fundacją Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy" - przypomina dr hab. n. med. Michał Karlik, specjalista w otorynolaryngologii oraz w audiologii i foniatrii. "Mamy więc możliwość wykrywania niedosłuchu praktycznie w ciągu pierwszych dni po porodzie. I takie dzieci mamy też na oddziale" - dodaje.

Ale implanty to szansa również dla seniorów. "Zwracamy uwagę na kryteria audiologiczne i otologiczne" - wyjaśnia dr Gawęcki. "Audiologiczne to przede wszystkim poziom niedosłuchu. Przyjmuje się, że do zabiegu powinien on wynosić więcej niż 70-80 decybeli, ale to kwestia bardzo zróżnicowana indywidualnie, bo równie ważnym parametrem jest poziom rozumienia mowy. Liczy się także to, jaką korzyść pacjent ma z aparatów słuchowych - bo są osoby, które mają niedosłuch na poziomie 70 decybeli, ale całkiem dobrze funkcjonują jeszcze z aparatami, a są tacy, u których na tym poziomie będzie już duży problem z rozumieniem mowy" - dodaje.

Jak przypomniano, pierwszym krokiem przy problemach ze słuchem jednak zawsze powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który może wystawić skierowanie do laryngologa.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu od ponad 100 lat funkcjonuje jako placówka medyczna. Zatrudnia wybitnych specjalistów i ma nowoczesne i profesjonalne zaplecze sprzętowe. Jest także wspierany przez Miasto Poznań - od 2019 roku z miejskiego budżetu przeznaczono ponad 4,2 mln zł na modernizacje i inwestycje w placówce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
16.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro