Reklama
Reklama

Duże zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Będą nowości!

fot. ZDM
fot. ZDM

Zmiany zaplanowane są na ten rok.

Pierwsza z dużych zmian to wymiana 249 parkomatów starego typu na nowoczesne. Wszystkie mają oferować cyfrowe bilety i płatności elektroniczne. - Dwieście nowych urządzeń do poboru opłat ma być zamontowanych na Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki do czerwca - podaje Zarząd Dróg Miejskich.

Aby opłacić parkowanie w nowych maszynach, trzeba będzie podać numer rejestracyjny auta. - Urządzenia będą wyposażone w ekran dotykowy, przez co będą wygodne w użyciu. Większość z nich (160 sztuk) będzie akceptować tylko płatności kartą zbliżeniową lub blikiem, a bilet za parkowanie będzie można otrzymać w formie elektronicznej, na podaną skrzynkę mailową. Pozostałe parkomaty (40 sztuk) umożliwiać będą także płatności gotówką - dodaje. Parkomaty z możliwością płacenia gotówką staną m.in. przy urzędach i szpitalach, a więc w miejscach, do których przyjeżdża sporo osób - klientów, pacjentów.

Po wymianie parkomatów na nowe, centrum miasta będzie mogło być objęte strefą e-kontroli. - Samochód do e-kontroli wyposażony będzie w specjalne kamery i czujniki, dzięki którym skanowane będą numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych przy ulicach w obrębie strefy. Zebrane dane będą weryfikowane pod kątem opłat dokonanych za parkowanie poszczególnych pojazdów. Dwa samochody elektryczne do e-kontroli zostały już zakupione. Ogłoszony jest również przetarg na zakup urządzeń i systemu informatycznego niezbędnych do obsługi kontroli. Firmy mają czas do 4 kwietnia na składanie ofert. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, to samochody skanujące tablice rejestracyjne wyjadą na ulice jesienią tego roku. Będą poruszały się po Wildzie, Łazarzu, Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki, czyli wszędzie tam, gdzie podczas opłacania postoju należy wpisać w parkomacie numer rejestracyjny auta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro