Przepełnione pojemniki na odpady szpecą miasto!
Polityka związana z odpowiednim gospodarowaniem odpadów nakazuje, żeby je segregować. To podstawa dla sprawnego działania systemu i efektywnej likwidacji śmieci. Nic jednak nie da nasze działanie, jeśli zbiorniki nie będą regularnie opróżnianie. Przepełnione kontenery zniechęcają mieszkańców osiedli do segregacji śmieci i powodują, ze znów wszystkie odpady trafiają do jednego zbiornika.
Mieszkańcy Poznania generują coraz więcej odpadów. Najczęściej są to opakowania z tworzyw sztucznych, szkła oraz papieru. Opakowania te bardzo szybko zapełniają kontenery na śmieci. Ponadto nie nadają się one praktycznie do rozkładu. Receptą na coraz większe zaśmiecenie naszego środowiska jest segregacja śmieci, prawidłowe ich składowanie oraz przygotowanie do dalszej obróbki.
W celu lepszej ochrony miasta przez nadmierną ilością odpadów, Urząd Miasta podjął w 2000 roku decyzję o przyłączeniu do programu mającego na celu selektywną zbiórkę surowców wtórnych. W ramach podjętych działań, na terenie Poznania pojawiły się specjalne pojemniki, które umożliwiają mieszkańcom segregację śmieci. Obok tradycyjnych kontenerów zbiorczych, na podwórkach znajdziemy ustawione pojemniki do składowania plastiku, szkła oraz papieru.
Umieszczenie odpadów w odpowiednich pojemnikach, umożliwi przewiezienie ich na wysypisko w Suchym Lesie, gdzie są doczyszczane. Po odpowiedniej obróbce, przekazywane są do odzysku i recyklingu. Dzięki temu stare i zużyte produkty, mogą służyć jako surowce do powstania nowych.
Działanie mieszkańców może na nic się zdać, jeśli pojemniki do segregacji odpadów nie będą regularnie wymieniane i oczyszczane. A tak się dzieje niestety na większości osiedli. Zalegające obok pojemników butelki i kartony stały się już codziennością. Niektórzy mieszkańcy zrezygnowali nawet z segregacji i znów rzucają wszystkie odpady do zbiorczych kontenerów, żeby nie zaśmiecać własnych podwórek.
Okazuje się jednak, że o to, kiedy zbiorniki do segregacji śmieci będą opróżniane powinni zadbać sami mieszkańcy. Zakład Zagospodarowania Odpadów przeprowadza kontrole pojemników, jednak częstość ich opróżniania spoczywa głównie na osobach z nich korzystających. Informacje o przepełnionych zbiornikach można zgłaszać pod numerem telefonu (061) 8530-813.