Patrz pod nogi! W Poznaniu zaczęła się wielka migracja
Patrz pod nogi! W Poznaniu zaczęła się wielka migracja
Stosunkowo wysokie temperatury powietrza sprawiły, że w tym roku migracja traszek zwyczajnych i grzebieniastych w Poznaniu zaczęła się już na początku lutego. - Obecnie część zwierząt przebywa już w wodzie, której temperatura jest niezwykle ciepła jak na tę porę roku (nawet powyżej 7 stopni), natomiast inne stopniowo zbliżają się do zbiorników wodnych, wykorzystując kryjówki w ciągu dnia, takie jak nory, szczeliny, martwe drewno, dziuple i podstawy drzew itp. - wyjaśnia Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Naukowcy apelują do mieszkańców o chroni traszek. - Prosimy o unikanie prac konserwacyjnych/porządkowych w obrębie zbiorników wodnych stanowiących siedliska rozrodcze płazów do jesieni. Ograniczenie grabienie liści w strefie do 200 metrów od zbiorników wodnych - zarówno ręcznego, jak i mechanicznego. Unikanie usuwania drewna, wycinek zakrzaczeń, pielęgnacji kwietników i rabat, oraz prac związanych z wykopami. Ograniczenie wjazdu pojazdów w strefie "zielonej", przynajmniej do 200 metrów od zbiorników wodnych, zwłaszcza po opadach deszczu i po zmroku. Podejmowanie działań interwencyjnych (np. w wyniku awarii) pod nadzorem przyrodniczym, mając na celu uniknięcie strat w gatunkach chronionych i ich siedlisk. Zwracanie uwagi na miejsca udokumentowane obecnością płazów.
Nie jest tajemnica, że w Poznaniu traszki swoje "królestwo" mają na Chartowie, gdzie mieszkają na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie". Można tam zobaczyć znaki wymalowane na ścieżkach "UWAGA PŁAZY", które mają wyczulić spacerowiczów i rowerzystów na obecność traszek. Szczególnie teraz ostrożność jest bardzo wskazana.