Reklama

Afera na uczelni. Wśród absolwentów poznańscy urzędnicy

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To łącznie 13 osób na wysokich stanowiskach.

Jak przekazał Zespół Prasowy CBA, ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że dochodziło do nielegalnego handlu dyplomami jednej z warszawskich uczelni wyższych, posiadającej kilkanaście filii nie tylko w naszym kraju. "Osoby zaangażowane w przestępczy proceder przyjmowały korzyści majątkowe i osobiste w zamian za wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę związanych z odbyciem studiów, w tym dokumentów uprawniających do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - przekazano.

Zarzuty usłyszało 7 osób. "W sprawie dotyczącej nielegalnego handlu dyplomami zatrzymano łącznie sześć osób, dwie kobiety oraz czterech mężczyzn. Zatrzymani to osoby wchodzące w skład władz jednej z warszawskich niepublicznych uczelni wyższych oraz osoby zajmujące się rekrutacją osób, którym zależało na uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej bez konieczności zdawania egzaminów oraz udziału w zajęciach" - informuje CBA.

W siedzibie uczelni oraz w miejscach zamieszkania osób zatrzymanych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny oraz dokumentację. Jedną osobę zatrzymano do wątku usiłowania oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także przyjmowania korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję kierowniczą i podawania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Collegium Humanum od 2020 roku posiada filię w Poznaniu przy ul. Świętego Michała. Jak informuje "Głos Wielkopolski" na liście absolwentów znaleźli się również urzędnicy z poznańskiego magistratu - między innymi dyrektorzy, zastępcy i kierownicy. Łącznie 13 osób. Miasto odniosło się do sprawy.

"Wszystkie osoby, które zostały powołane do rad nadzorczych w miejskich spółkach, zostały zweryfikowane pod kątem posiadania uprawnień pozwalających na zasiadanie w organach nadzorczych" - informuje w rozmowie z dziennikarzami Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta. "Dofinansowanie do studiów podyplomowych, w tym MBA, następuje co do zasady w wysokości do 50 proc. opłaty za studia. W przypadku studiów MBA pracodawca może zgodzić się na dofinansowanie, jeżeli pracownik wystąpił z wnioskiem z własnej inicjatywy. W pozostałym zakresie opłaty oraz dodatkowe koszty związane z egzaminem ponoszą pracownicy" - dodaje. "Pracodawca nie jest uprawniony do oceny akredytacji posiadanych przez uczelnie, na których pracownicy chcą podnosić kwalifikacje" - kończy. Miasto nazwisk absolwentów nie podało.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
12.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro