Reklama
Reklama

Coraz więcej potrzebujących w Poznaniu. "Cieszą ich nawet makaron czy ryż". W szkołach trwa zbiórka żywności

fot. Zupa na Głównym
fot. Zupa na Głównym

Prowadzona jest też w przedszkolach w ramach akcji Syty_POZnań.

Akcja rozpoczęła się w październiku i do tej pory zaangażowało się w nią blisko 120 placówek edukacyjnych z miasta. To inicjatywa firm Lyke, fundacji Goodchallenge i urzędników. - Do tej pory zebrano 8,1 ton żywności, w tym 950 kg grochu, 720 kg cukru, kilkaset słoików z klopsikami, ponad tysiąc konserw rybnych, 3548 pasztetów, kilka tysięcy przecierów pomidorowych, tysiące "gorących kubków". W okresie przedświątecznym pojawiało się w zbiórkach więcej słodkości - pierniczków, czekolad i ciastek - wyjaśnia miasto.

Zebrana żywność trafia do Zupy na Głównym, Jadłodajni elżbietanek i Pogotowia Społecznego, które od lat wspierają posiłkami osoby potrzebujące w Poznaniu. Zbiórka potrwa jeszcze do czerwca i w każdej z placówek edukacyjnych biorących udział w akcji trwa przez miesiąc. Zbierane są głównie konserwy, słoiki, kawa czy słodycze.

Okazuje się, że potrzebujących poznaniaków jest coraz więcej. - Zauważyliśmy wzrost potrzeb, jeśli chodzi o żywność, już w czasie pandemii - mówi Elżbieta Paprzycka ze Stowarzyszenia Pogotowie Społeczne. - Coraz więcej starszych zwracało się do nas o pomoc w uzyskaniu jakiejkolwiek żywności, cieszyły ich nawet makaron czy ryż. Kolejne lata przyniosły wzrost cen żywności, więc w gospodarstwach domowych zaczęło brakować wszystkiego. Jako Pogotowie Społeczne mamy 250 osób, więc przygotowujemy 750 posiłków dziennie. Wydajemy też 150 ciepłych posiłków dziennie na dworcu. Nie przychodzą tam tylko osoby bezdomne - coraz więcej jest osób starszych, które przychodzą do nas, najczęściej stają z boku, bo pewnie się wstydzą, odlewają zupę w swój pojemnik, by mieć coś do jedzenia na śniadanie. Jakakolwiek zbiórka to dla nas ogromna pomoc, zwłaszcza, jeśli zbierany jest towar, który ma dłuższą przydatność do spożycia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro