Reklama
Reklama

Stawiamy na EDUKACJĘ RELACYJNĄ - zapraszamy do Turquoise'owej Szkoły Podstawowej Reggio Emilia!

Stawiamy na EDUKACJĘ RELACYJNĄ (zamiast edukacji transmisyjnej), dlatego zapraszamy do Turquoise'owej Szkoły Podstawowej Reggio Emilia w północnej części Poznania!

Chcemy, żeby nasza Szkoła była inna - w dobrym sensie tego słowa - po prostu, wyjątkowa, oryginalna. - mówi Angelika Mistecka, edukatorka, psycholożka dziecięca, pedagożka, certyfikowana juulowa trenerka, Dyrektorka Szkoły Podstawowej Turquoise Curiosity Tree w Poznaniu. - Zależy nam na stworzeniu miejsca, które będzie w sobie łączyło relacyjne, innowacyjne edukacyjne pomysły oraz społeczne inicjatywy.

Naszym fundamentem jest EDUKACJA RELACYJNA, która tworzy wyjątkowe edukacyjne sytuacje oraz środowisko wzajemnego rozwoju, gdzie odkrywanie świata odbywa się w bezpośredniej relacji pomiędzy Uczestnikami: Uczniami; Uczniami i Nauczycielami; Nauczycielami i Rodzicami. Relacja ta nawiązywana jest we wspólnych działaniach. Jest to proces, w którym obie strony uczą się siebie i od siebie - tak powstaje wspólnota Ludzi, w której każda ze stron może występować w obu rolach. Chcemy edukacji, w której głównym celem nie jest wyłącznie przekazywanie wiedzy. "Szkoła ma uczyć", ale ma też być miejscem przeżywania emocji i odczuwania wartości. To także przestrzeń dla rozwijania talentów i aspiracji uczniów oraz kształtowanie ich zdolności do twórczego uczenia się. A zatem w praktyce EDUKACJA RELACYJNA to: interdyscyplinarne strategie projektowe; ocenianie kształtujące oparte na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku; codzienne spotkania uczniów i nauczycieli w kręgach (tzw. social circles) czy regularny outdoor learnig & meeting. Wychodząc naprzeciw rodzinom umożliwiamy codzienny, telefoniczny kontakt rodzica z wychowawcą; organizujemy spotkania i seminaria wspierające, a dwa razy w roku Rodzinne Reggio Artystyczne Uroczystości, na które zapraszamy Rodziców, Rodzeństwo, Babcie i Dziadków oraz Przyjaciół Rodzin. Jesteśmy Reggio Społecznością, która angażuje się w proces bycia razem połączony z wzajemnym uczeniem się.

Zapraszamy serdecznie Rodziców, którzy szukają "SZKOŁY ŚRODKA". - dodaje Małgorzata Kielan, filolożka, pedagożka, neurologopedka kliniczna, również certyfikowana juulowa trenerka, Dyrektorka i pomysłodawczyni Turquoise'owej Szkoły - W naszej Szkole czerpiemy z tego, co najlepsze w edukacji alternatywnej i systemowej. Dlatego zamiast tradycyjnego transmisyjnego modelu nauczania wybieramy transformatywny model uczenia się.

Zwłaszcza podejście projektowe (prowadzone w naszych placówkach także w języku angielskim), umożliwia budowanie/kreowanie EDUKACJI RELACYJNEJ. To nasz kierunek rozwoju, w którym od wielu lat się rozwijamy i nabywamy doświadczenia. W naszej Szkole wierzymy, że mózg uczy się najlepiej w stanie zachwytu/entuzjazmu, którego warunki to m.in.: uczenie się tego, co jest interesujące dla danej osoby (nie tego, co obiektywnie istotne czy konieczne); angażujące jest uczenie się tego, co nieznane; rozwojowe jest uczenie się przez działanie i przez współdziałanie.

Dlatego o EDUKACJI RELACYJNEJ myślimy przez pryzmat interdyscyplinarnych strategii projektowych, mam tu na myśli metodę ośrodków zainteresowań, klasyczną metodę projektu edukacyjnego, projekt badawczy wg Lilian Katz i prof. Sylwii Chart (dedykowany starszym przedszkolakom oraz uczniom klas 0-3), szkolny projekt STEAM'owy czy design thinking (dla klas 7-8). Wszystkie powyższe strategie projektowe umożliwiają twórczą i wspólnotową realizację podstawy programowej.

W EDUKACJI RELACYJNEJ, w odniesieniu do podstawy programowej, która nie zawsze jest dla Młodych Ludzi interesująca, poza interdyscyplinarnymi projektami, które odbywają się w naszych placówkach cyklicznie, ważne są po prostu zadania projektowe (to taki "wycinek" projektu, podczas którego świadomie wykorzystujemy narzędzia projektowe). Zadania projektowe, uwzględniające założenia cyklu Kolba, realizować można na wielu przedmiotach. Polegają one na opisaniu historii osobistych uczniów, pogłębieniu tematu i analizie danych, braniu udziału w wirtualnej rzeczywistości, projekcjach i eksperymentach, spotkaniach panelowych z ekspertami, wycieczkach do teatrów, muzeów, ośrodków naukowych, tworzeniu makiety, prezentacji, dzieła plastycznego czy literackiego, druku 3D, nagraniu filmu czy podcastu i wielu innych.

Powyższe to oczywiście nie koniec, nasze interdyscyplinarne strategie projektowe to repertuar dodatkowych metod wspierająco-aktywizujących, to nowoczesny tutoring, peer learning, eduscrum, sketchnoting, to także korzystanie z interaktywnych robotów czy elektronicznych pomocy naukowych. Oczywiście doceniamy również, to co "stare" i sprawdzone. Z metod problemowych wybieramy te, które w szczególności rozwijają umiejętność krytycznego myślenia. Dzięki metodom ekspresji i impresji cieszymy się ze zwiększonego zaangażowania emocjonalnego u uczniów - głownie poprzez inscenizacje, dramy, zajęcia w laboratoriach, symulacje, gry, tworzenie plakatów, prowokacje atrybutowe. Ważne są też dla nas metody graficznego zapisu, które ułatwiają uczniom podejmowanie decyzji, takie, jak: drzewko decyzyjne, rybi szkielet, mapa mentalna, śnieżna kula czy kreator skojarzeń. Proponujemy dodatkową taktykę, by zachęcić uczniów do współpracy - rundę bez przymusu, docenianie się nawzajem czy prośbę o pomoc kolegi/koleżanki.

Od wielu lat wspólnie budujemy podwaliny pod merytoryczną i angażującą EDUKACJĘ RELACYJNĄ!

A zatem... CURIOSITY GO! Co-Explore, Co-Learn, Co-Infer, Co-Analyze, Co-Inspire & Co-Create Projects!

Zapraszamy serdecznie!

Turquoise'owy Reggio Oddział Polsko-Angielski
Poznań, ul. Umultowska 116
(rekrutacja klasy 0-1)
https://turquoisecuriositytree.pl/

Turkusowy Reggio Oddział Przyjazny Dzieciom Wysoko Wrażliwym oraz Centrum Edukacji Domowej
Poznań, ul. Deszczowa 8
(rekrutacja klasy 0-7 uzupełniająca w zależności od dostępności miejsc)
https://turquoisecuriositytree.pl/

Ciekawska Hopsa Sówka Reggio Przedszkole Polsko-Angielskie
Poznań, ul. Maków Polnych 10
(rekrutacja uzupełniająca w zależności od dostępności miejsc)
https://ciekawskasowka.pl/

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych projektów międzykulturowych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.39 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro