Reklama
Reklama

Podatek od sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat - najważniejsze informacje

Sprzedaż nieruchomości to transakcja, która musi zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób i wymaga między innymi sporządzenia aktu notarialnego. Konieczne może być także uiszczenie podatku od sprzedaży nieruchomości, co jest uzależnione od terminu, w którym zostanie zawarta transakcja. Jak wygląda to w praktyce? Odpowiadamy.

Podatek od sprzedaży nieruchomości - ile wynosi?

Podatek od sprzedaży nieruchomości to zobowiązanie wobec fiskusa, które należy rozliczyć jako podatek dochodowy na formularzu PIT-39. Wynosi on 19%, a podstawę opodatkowania stanowi wówczas dochód uzyskany przez sprzedawcę. W jaki sposób należy go ustalić? Otóż trzeba w tym celu od kwoty sprzedaży nieruchomości stanowiącej przychód odjąć koszty jego uzyskania, czyli między innymi koszt wcześniejszego zakupu danej nieruchomości czy wpłacony podatek od darowizny, jeżeli nieruchomość została nabyta w jej ramach. Katalog wydatków, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości jest oczywiście znacznie szerszy, a więcej informacji na ten temat zawiera portal podatkowy Podatnik.info, który szczegółowo wyjaśnia obowiązujące przepisy prawa podatkowego. Najważniejsze jest jednak to, że podatek od sprzedaży nieruchomości to zobowiązanie, które należy uiścić wyłącznie wtedy, gdy od jej nabycia nie minęło jeszcze 5 lat.

Podatek od sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat

Jak wspomniano w poprzednim akapicie podatek od sprzedaży nieruchomości to obowiązek fiskalny, który istnieje wyłącznie wtedy, gdy transakcja zostanie dokonana przed upływem pięciu lat od momentu nabycia nieruchomości. Posiadanie danej nieruchomości przez co najmniej 5 lat powoduje zatem, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dochód z jej sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu. W jaki sposób liczony jest ten okres? Otóż liczy się go zaczynając od końca roku kalendarzowego, w którym sprzedawca wszedł w posiadanie danej nieruchomości. W tym miejscu należy podkreślić, że nie ma znaczenia to, czy nastąpiło to poprzez jej zakup, dziedziczenie, czy w ramach otrzymanej darowizny. Jeżeli zatem właściciel nieruchomości posiada ją od lipca 2020 roku, to będzie mógł ją sprzedać bez konieczności uiszczania podatku od sprzedaży najwcześniej 1 stycznia 2026 roku (5-letni okres jest liczony od 31 grudnia 2020 roku). Jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie wymaganych 5 lat, to sprzedawca nie tylko nie musi płacić podatku od sprzedaży, ale również wykazywać przychodu w urzędzie skarbowym, czyli zgłaszać do niego transakcji.

Podatek od sprzedaży nieruchomości a ulga mieszkaniowa

Upływ 5 lat od nabycia nieruchomości to nie jedyny sposób na to, by uniknąć konieczności płacenia podatku od jej późniejszej sprzedaży. Można bowiem skorzystać również z tzw. ulgi mieszkaniowej, która przysługuje w ciągu 3 kolejnych lat po sprzedaży nieruchomości. Na czym to polega? W tym przypadku chodzi o to, by dochód osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. W praktyce środki te można wydatkować na:

  • kupno budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego lub udziału w takim lokalu, a także gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu, lub udziału w takim prawie, które są związane z tym budynkiem lub lokalem,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • budowę, adaptację lub remont własnego budynku mieszkalnego, lub lokalu mieszkalnego,
  • modernizację lub adaptację na cele mieszkaniowe własnego budynku, lub własnego lokalu niemieszkalnego,
  • spłatę kredytu, który został zaciągnięty w celu sfinansowania nieruchomości przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe.

Istotne w tym przypadku jest to, że ulga mieszkaniowa nie musi obejmować całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. W praktyce środki przeznaczone na własne cele mieszkaniowe pomniejszają bowiem podstawę opodatkowania przy podatku od sprzedaży nieruchomości, czyli są traktowane jako koszt uzyskania przychodu. W efekcie podatek naliczany jest od niższej kwoty, a co za tym idzie jego wartość również jest niższa.

Podsumowując należy stwierdzić, że po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości można sprzedać ją bez konieczności opłacania podatku dochodowego. Istotne jest jednak to, że okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, niezależnie od jego formy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro