Reklama
Reklama

Tramwaje dalej wężykują na PST. Są nowe informacje

fot. Krystian Andrzejewski
fot. Krystian Andrzejewski

W maju minie rok od kiedy problem się pojawił.

Po zakończeniu prac na trasie PST, gdy wróciły na nie tramwaje okazało się, że Moderusy Gamma, a więc najnowsze pojazdy szynowe w taborze poznańskiego MPK, nie mogą być kierowane na "pestkę". Powód? Wężykowanie, a więc bujanie się pojazdów na boki. Wkrótce minie rok od chwili, gdy problem zaobserwowano, a wciąż nie został rozwiązany.

O sprawie pisaliśmy wielokrotnie, ale w połowie lutego o wyjaśnienia poprosił MPK radny Paweł Sowa. Poprosił o informację jakich pojazdów dotyczy problem, co wynika z dotychczasowych analiz i czy Gammy mają być zmodyfikowane tak, by móc wrócić na trasę PST.

Odpowiedzi udzielił przewoźnik. MPK Poznań "standardowo" wyjaśnia, że wężykowanie "jest zjawiskiem normalnym", ale w przypadku tramwajów Moderus Gamma mamy do czynienia z negatywnym wpływem na "spokojność biegu i komfortu podróżowania". Prace związane z analizą sytuacji cały czas trwają. - Modertrans Poznań prowadzi pomiary oraz wprowadza i testuje w wybranych pojazdach kolejne rozwiązania, mające na celu wyeliminowanie problemu. Jazdy próbne odbywają się w godzinach nocnych, w większości przypadków na trasie PST, jak również w celach referencyjnych, na innych trasach - wyjaśnia MPK.

Przyczyną problemu ma być "koincydencja kilku czynników, z których najistotniejszym są niewłaściwe parametry elementów układu zawieszenia tramwajów". Konkretnie ma chodzić o niewystarczające tłumienie powstających podczas jazdy zaburzeń biegu tramwaju. Co istotne, sprawa została zgłoszona producentowi w ramach gwarancji i tramwaje mają zostać przywrócone do stanu prawidłowego. - W drugim kwartale 2024 roku planowane jest zakończenie badań tramwaju Moderus Gamma, które koncentrują się na optymalizacji komfortu jazdy pasażerów, aby tramwaje mogły wrócić na trasę PST - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro