Reklama
Reklama

Wojskowe atrakcje i grochówka przyciągają tłumy. Dziś wstęp do muzeum jest za darmo!

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Trwają obchody 79. rocznicy zakończenia Walk o Poznań oraz okupacji niemieckiej.

24 lutego Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela zaprasza na żywą lekcję historii, w trakcie której przybliży historię walk, uzbrojenia a grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują, jak wyglądali żołnierze walczących stron.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

"Nie tylko miłośników historii zainteresują statyczne i dynamiczne pokazy pojazdów historycznych z okresu walk o Poznań. W tym roku jedną z atrakcji będzie replika czołgu Panzerkampfwagen V Panther oraz oryginalne działo samobieżne SU-76, które zostaną zaprezentowane dzięki uprzejmości właścicieli" - zapowiadali przedstawiciele Muzeum.

"W Muzeum zaprezentujemy nową część, poszerzonej wystawy stałej. Od soboty będzie również dostępna gra terenowa ""Między Wehrmachtem a Armią Czerwoną..." - poznaj wystawę stałą Muzeum Uzbrojenia". Zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum od 10:00-16:00. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny" - czytamy.

Atrakcji nie zabraknie też w niedzielę. Odbędzie się między innymi spacer szlakiem walk o Fort Winiary z przewodnikiem. Po południu odbędzie się sesja popularno-naukowa "Bitwa o Poznań". Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Natomiast wstęp do Muzeum tego dnia będzie będzie płatny zgodnie z cennikiem.

Sobota
10:00 - 16:00 Godziny otwarcia muzeum, wstęp bezpłatny
11:00 - 15:00 - Ekspozycja plenerowa MU
- Statyczna prezentacja pojazdów historycznych z okresu walk o Poznań - gościnnie: replika czołgu Panzerkampfwagen V Panther oraz oryginalne działo samobieżne SU-76;
- Rekonstruktorzy w mundurach historycznych z okresu walk o Poznań;
- Omówienie historyczne Bitwy o Poznań, prezentowanych pojazdów i wyglądu formacji wojskowych na przykładzie sylwetek rekonstrukcyjnych.
- Grochówka wojskowa (do wyczerpania)
12:00 Pokaz dynamiczny czołgu T-34-85 z kolekcji Muzeum Uzbrojenia
11:00 - 15:00 - Ekspozycja wewnętrzna MU
- Premiera nowej części wystawy stałej w Muzeum Uzbrojenia - sala II
- Gra terenowa "Między Wehrmachtem a Armią Czerwoną... - poznaj wystawę stałą Muzeum Uzbrojenia" - 7 pytań na które odpowiedź można znaleźć wyłącznie poprzez dokładne zwiedzenie wystawy stałej MU, 1 pytanie z wiedzy ogólnej o Bitwie o Poznań - nagrody rzeczowe.
- Start programu "Bitwa o Poznań dzień po dniu" - możliwość zebrania kartek z kalendarza opisujących wydarzenia z walk o miasto

Niedziela
10:00 - 16:00 Godziny otwarcia muzeum, wstęp według cennika
12:00 Spacer z przewodnikiem "Szlakiem walk o Fort Winiary"
- W samo południe zapraszamy na spacer z przewodnikiem w trakcie którego poznamy historię walk o Fort Winiary na Cytadeli. W podróż w przeszłość do 1945 roku zabierze nas Maciej Karalus z Wydawnictwa Pomost - "Festung Posen 1945". Wydarzenie jest bezpłatne i bez ograniczeń wieku.
Czas trwania 1,5-2 h
Zbiórka: Plac przed Muzeum
Udział: bezpłatny
17:00 - 21:00 Sesja popularno-naukowa "Bitwa o Poznań"
Program sesji popularno-naukowej "Bitwa o Poznań":

"Posłuchaj o Bitwie o Poznań" - spotkanie z trzema prelegentami na temat wybranych aspektów walk o Poznań wraz z przerwą na poczęstunek.
- Witold Rogowski (WMN) "Broń ręczna Bitwy o Poznań 1945"
- Maciej Karalus i Szymon Waliszewski (Instytut Badań Historycznych Poznań 1945) "Żołnierze i zbrodniarze - Grupa bojowa SS Lenzer w obronie Festung Posen 1945"
- Norbert Kulpa (Instytut Badań Historycznych Poznań 1945) "Prawne podstawy werbunku Cytadelowców"
- Piotr Kotecki (Instytut Badań Historycznych Poznań 1945) "Gdy umilkły działa... o militarnych akcentach odbudowy Poznania i okolic"



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
24.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro