Reklama
Reklama

Przez kilka dni walczyli, by woda nie zalała miasta i okolic. Są najnowsze informacje

fot. KP PSP w Kościanie
fot. KP PSP w Kościanie

Z Kościana.

W piątek odbyła się konferencja prasowa starosty Henryka Bartoszewskiego i burmistrza Piotra Ruszkiewicza dotycząca sytuacji powodziowej wzdłuż Kościańskiego Kanału Obry ze szczególnym uwzględnieniem Kościana. O trudnej sytuacji pisaliśmy między innymi tutaj i tutaj.

"Sytuacja była trudna. Dzięki działaniom prowadzonym od niedzieli do wczoraj została uporządkowana i ustabilizowana. Pragnę zapewnić mieszkańców, że nie ma w tej chwili zagrożenia powodziowego. Przez ostatnie trzy doby udało się obniżyć lustro zbiornika o siedem, osiem centymetrów. W Kościanie jest przekroczony stan alarmowy, ale poziom przepływającej wody jest bezpieczny. Nie ma zagrożenia powodzią" - zapewnia starosta Henryk Bartoszewski.

Na spotkaniu przypomniano, że od kilku dni prowadzone były na ogromną skalę działania zabezpieczające wysięk na zaporze czołowej zbiornika retencyjnego Wonieść, oraz na wałach Kościańskiego Kanału Obry w okolicach Gryżyny.

"Poziom wody w kanale jest taki, jak określiły Wody Polskie, czyli do 240 cm, co gwarantuje bezpieczny przepływ wody przez miasto. Dmuchamy jednak na zimne i zamknęliśmy dostęp do części bulwarów, aby nikt na nie nie wchodził. Wczoraj mieliśmy lokalne podtopienia w firmie Nenufar, dlatego wraz z urzędnikami pomagałem układać worki w zagrożonych miejscach. Następnie działania te prowadzili strażacy z OSP Kościan i OSP Bonikowo. Ponadto zadysponowałem straż do wypompowania wody ze Skweru Krimpen. Serdecznie dziękuję pracownikom urzędu i strażnikom miejskim, z którymi broniliśmy Nenufaru oraz strażakom z Kościana i Bonikowa"- mówi burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Jak podsumowano, do wzmacniania zapory w Wonieściu zużyto 800 ton piasku. "Osiemset ton, tyle ludzie musieli załadować do worków, przewieźć i ułożyć obok zapory aby zablokować wysięk. Samo kruszywo kosztowało 76 tysięcy złotych, a praca ponad stu strażaków jest nie do wycenienia" - mówił Henryk Bartoszewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
6.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro