Reklama
Reklama

Ten zbiornik po raz pierwszy w historii jest maksymalnie napełniony. "Obniżanie poziomu wody trwać będzie kilka miesięcy"

fot. koscian.pl
fot. koscian.pl

Zakończyła się akcja uszczelniania zapory czołowej na zbiorniku Wonieść w powiecie kościańskim.

Kilka dni temu na zaporze pojawiły się przesiąki zagrażające stateczności skarp, a tym samym całej zaporze. Jak wcześniej informowaliśmy w akcji uczestniczyło ponad stu strażaków. Działania rozpoczęto od wzmacniania workami z piaskiem wałów w trzech miejscach w okolicy Gryżyny, a następnie przystąpiono do wzmacniania skarpy czołowej zbiornika Wonieść. O szczegółach akcji pisaliśmy tutaj.

"Wczoraj, 21 lutego, miejsce akcji wizytowała Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Dariusz Dymek oraz p.o. Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robert Natunewicz. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Wód Polskich oraz samorządowcy: starosta Henryk Bartoszewski, wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła i burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz" - informują urzędnicy z Kościana.

Jak przekazano obecna na miejscu wojewoda zapewniała o stałym monitorowaniu zagrożeń przez specjalistów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

"Przypomnijmy, że zbiornik Wonieść po raz pierwszy historii jest maksymalnie napełniony. Obniżanie poziomu wody trwać będzie kilka miesięcy. Woda spuszczana jest w takiej ilości, aby poziom wody w Kościanie nie przekraczał 240 cm. To poziom, przy którym woda nie wyleje się z koryta kanału. Podczas powodzi w roku 2011 poziom wody w Kościanie wynosił 251 cm" - dodają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro