Reklama

W Śnieżycowym Jarze zakwitły pierwsze śnieżyce. Ale zobaczyć je możemy... tylko na zdjęciach

fot. Nadleśnictwo Łopuchówko, Lasy Państwowe / FB
fot. Nadleśnictwo Łopuchówko, Lasy Państwowe / FB

Przynajmniej w najbliższy weekend.

Rezerwat znajduje się w okolicach Starczanowa pod Murowaną Gośliną. Istnieje od ponad 40 lat i można w nim znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są głównie obszary górskie. Są one pod ochroną i znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem.

Jak informuje we wpisie na portalu społecznościowym Nadleśnictwo Łopuchówko pierwsze śnieżyce już kwitną, ale do rezerwatu wejść nie możemy.

"Przekazujemy Państwu pierwsze informacje prosto z terenu. Niecodzienna jak na luty pogoda chyba rozregulowała cykl kwitnienia u niektórych śnieżyc. W rezerwacie można spotkać obecnie pojedyncze, w pełni kwitnące rośliny, ale także znaczną ilość jeszcze wychodzących z ziemi roślin, bez rozwijających się kwiatów. Nie jest to więc pełny zakwit śnieżycy wiosennej. Prognozujemy, że ten nastąpi za około 2 tygodnie. W pobliżu rezerwatu trwają aktualnie ostatnie prace związane z zachowaniem bezpieczeństwa przy udostępnianych do poruszania się drogach oraz z odnowieniem niektórych elementów infrastruktury turystycznej" - czytamy.

"W związku z tym informujemy, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (24-25.02.2024 r.) nie zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego" - dodają przedstawiciele Nadleśnictwa Łouchówko i zapewniają, że każdą informację, o tym kiedy będzie można wejść do rezerwatu będą przekazywać na bieżąco. Rezerwat znajduje się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Biedrusko, dlatego wszelkie decyzje o jego otwarciu dla zwiedzających muszą być podejmowane przez wojsko.

Każdego roku do rezerwatu zmierzają tłumy zwiedzających, by zobaczyć piękne rośliny oraz odpocząć z dala od miasta. Pamiętajmy jednak, by zawsze przed planowaniem takiej wycieczki sprawdzić, czy wstęp do rezerwatu jest możliwy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
18.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro