Reklama
Reklama

Platynowy certyfikat dla jednego z najwyższych budynków w Poznaniu

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

To najwyższa ocena za prośrodowiskowe rozwiązania.

Kolejny biurowiec Nowego Rynku, realizowanego przez Skanska na Wildzie, został wyróżniony najwyższą oceną w międzynarodowej certyfikacji LEED. To znany w światowej branży budowlanej system oceny inwestycji. Certyfikacja zapewnia ramy dla projektowania budynków wspierających dobre samopoczucie i oszczędnych w zakresie wykorzystywania zasobów naturalnych.

"Budynek E został zaprojektowany tak, aby przebywający w nim pracownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Wzięliśmy też pod uwagę potrzeby miasta i jego mieszkańców. Nie zapomnieliśmy również o środowisku naturalnym. Zrobiliśmy wszystko, aby nasz budynek miał na nie mniejszy wpływ. A to wiąże się z zastosowaniem rozwiązań, które nie tylko spełniają obecne normy, ale też wykraczają ponad nie" - mówi Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. "Otrzymany właśnie certyfikat jest potwierdzeniem, zarówno dla nas, jak i dla miasta, że powstała tu odpowiedzialna środowiskowo inwestycja" - dodaje Konrad Ziejewski.

W budynku zastosowano technologie, dzięki którym zużycie wody pitnej jest mniejsze aż o 64%. Infrastruktura biurowca pozwala również na zbieranie wody deszczowej oraz szarej, czyli takiej, która była już raz użyta i którą można wykorzystać ponownie, na przykład do spłukiwania toalet. Ponadto ponad jedna czwarta materiałów użytych do budowy biurowca zawierała domieszki produktów z recyklingu. To między innymi beton, stal, aluminium, szkło czy izolacja. Wskazano też, że ważna jest też lokalizacja przede wszystkim - w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, obok przystanków tramwajowych, Oznacza to, że dotarcie do miejsca pracy generuje znacznie niższy ślad węglowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro