Reklama
Reklama

Charakterystyczne pofabryczne budynki zyskują nowe życie. "Cieszy postępujący remont"

Wizualizacja | fot. Mariusz Wiśniewski / FB
Wizualizacja | fot. Mariusz Wiśniewski / FB

Po remoncie ma wzmocnić potencjał akademicki w centrum Poznania.

O efektach prac informuje dziś na portalu społecznościowym zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. "Cieszy postępujący remont Starej Papierni przy ul. Szyperskiej, który prowadzi Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Uczelnia nabyła od Miasta Poznań budynek na preferencyjnych warunkach i uzyskała wsparcie unijne na modernizację" - czytamy.

"Obiekt po przebudowie stanowić będzie kompleks naukowy, a także segment twórczej pracy dla studentów Uniwersytetu. W budynku przewidziano laboratoria i prototypownie obróbki metalu i drewna. Ponadto obiekt zakłada szeroki wachlarz nowoczesnych pracowni tapicerskich, laboratoriów analiz wirtualnych, studia fotograficznego, drukarek 3D itp. Dla naszego Miasta to działanie, które nie tylko przywraca życie w budynku pofabrycznym, ale także wzmacnia potencjał akademicki w centrum Poznania" - dodaje.

Przypomnijmy. Stara Papiernia to teren przy ul. Szyperskiej w Poznaniu, na którym znajdują się trzy budynki po byłej fabryce papieru oraz zabytkowy dworek. W 2020 roku Miasto najpierw wynajęło, a potem sprzedało nieruchomość Uniwersytetowi Artystycznemu. Władze UAP planują, że na terenie Starej Papierni powstanie uczelniane centrum cyfrowe, w którym studenci i pracownicy będą mogli realizować swoje prace badawcze ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów z branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz.

Jak informowano przed rozpoczęciem inwestycji, realizacja całego projektu ma kosztować prawie 40 mln zł. Z tego blisko 23 mln zł to kwota dofinansowania ze środków unijnych. Obecnie zabudowania przy Szyperskiej mają 2,2 tys. m kw., a po przebudowie będą miały 3 tys. m kw.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro