Reklama

Szklana elewacja najwyższego budynku Poznania niemal gotowa. Zastosowano tu samojezdne żurawie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

AND2 coraz bliżej ukończenia.

AND2, bo przypomnijmy, że tak obecnie nazywa się budynek powstający na placu Andersa, który wcześniej był Andersią Silver, pokryty jest elewacją wykonaną ze szkła i aluminium. - Etap projektowania obejmował wykonanie przez wykonawcę wzoru elewacji (mock-up'u) o powierzchni około 30 m kw. w skali 1:1 i dopiero po jego zatwierdzeniu przez inwestora oraz architektów wykonawca przystąpił do produkcji poszczególnych segmentów fasady - mówi Mariusz Gaertner, Kierownik Projektu AND2 z firmy Probuild.

Elewacja powstała w zakładzie w Śremie. - W części przeziernej aluminiowe ramy fasady wypełniane są zestawami szklanymi składającymi się z trzech warstw szkła. Do mycia przewidziany jest specjalny system przestawnych wysięgników, dla których w określonych miejscach po całym obwodzie budynku wykonane zostały specjalne gniazda - podaje inwestor.

Całość tworzy jednorodną taflę szkła. Do montażu poszczególnych elementów wykorzystano samojezdne żurawie, które mogą poruszać się po wykonanych stropach konstrukcji budynku. - Wyprodukowane elementy elewacji dostarczane są na plac budowy na odpowiednich stojakach, w pakietach zabezpieczonych przed działaniem czynników zewnętrznych. Każdy taki pakiet posiada oznaczenie zawierające jednoznaczny opis miejsca montażu zapakowanych w nim elementów. Trafia on na właściwą kondygnację za pomocą żurawia wieżowego, a tam jest przemieszczany, rozpakowany i rozkładany przy pomocy elektrycznych wózków widłowych. Poszczególne części fasady łączone są z konstrukcją budynku za pomocą elementów łącznikowych zamontowanych na etapie wykonywania stropów żelbetowych, zaś ich szczelność w miejscu styku osiągana jest za pomocą specjalnie wyprofilowanych uszczelek - tłumaczy Mariusz Gaertner. Przy montażu pracują też alpiniści. Głównie tam, gdzie maszyna nie może być wykorzystana.

Ale fasada to nie tylko estetyczny widok i wykonanie. Zastosowane na niej szkło ogranicza przepuszczanie światła, a więc zmniejsza nagrzewanie się pomieszczeń. W elementach fasady są też otwierane skrzydła, które będą umożliwiać wietrzenie pomieszczeń.

Prace przy elewacji mają potrwać jeszcze kilka tygodni. Na przełomie marca i kwietnia ruszy natomiast kolejny etap prac - związany z montażem instalacji w budynku. Równocześnie zaczną się prace wykończeniowe. Biurowiec ma być gotowy w 2025 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro